ԼՂ հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի. ՆԱՏՕ-ն աջակցում է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների ջանքերին. Ստոլտենբերգ
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը հայտարարել է, որ Հյուսիսատլանտյան դաշինքն աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին՝ ուղղված ԼՂ հակամարտության քաղաքական կարգավորմանը: Ինչպես փոխանցում է Rusarminfo-ն՝ այս մասին Ստոլտենբերգն ասել է Լոնդոնում անցկացվող ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի նիստում:
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը դեռևս կարգավորված չէ, և մենք մտահոգված ենք, որ մեզ չի հաջողվել երկարատև քաղաքական լուծում գտնել հակամարտությանը: Ակնհայտ է, որ այս հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի: ՆԱՏՕ-ն անմիջական դեր չի խաղում, սակայն մենք աջակցում են ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներին քաղաքական լուծում փնտրելու հարցում»,- աղբյուրը մեջբերում է Ստոլտենբերգին:
Վերջինս հիշեցրել է, որ ս․թ․ սեպտեմբերի 25-ին ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում հանդիպել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, և այդ հանդիպումը լավ է բնութագրել: