ԼՂ ՌՈՒՍ ԽԱՂԱՂԱՊԱՀ ԶՈՐԱՄԱՍՆ ՈՒՆԻ ՆՈՐ ՀՐԱՄԱՆԱՏԱՐ
Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորամասն ունի նոր հրամանատար։ Վերջինս Անդրեյ Վոլկովն է։ 2020 թվականի նոյեմբերից սկսած՝ նա ԼՂ ռուս խաղաղապահ զորամասի արդեն չորրորդ հրամանատարն է։ Վոլկովը նշանակվել է հունվարի 11-ին եւ անմիջապես իր նշանակումից հետո սկսել է պաշտոնական հանդիպումներ ունենալ հայկական եւ ադրբեջանական կողմերի հետ։
Անդրեյ Վոլկովը գեներալ մայոր է, ԼՂ-ում է 2020 թվականից, հանդիսացել է գեներալ-լեյտենանտ Ռուստամ Մուրադովի  տեղակալը, երբ վերջինս էր հանդիսանում խաղաղապահների հրամանատարը մինչեւ 2021 թվականի մայիսը։ Նախքան այս նշանակումը, հանդիսացել է Հարավային ռազմական օկրուգի ռադիացիոն, կենսաբանական եւ քիմիական պաշտպանության զորքերի հրամանատարը։ Ի դեպ, Վոլկովը նշանակման մասին լուրի հրապարակումից անմիջապես հետո՝ հունվարի 12-ին նախ մեկնել է Բաքու եւ հանդիպել Զաքիր Հասանովի հետ, ապա՝ Երեւան է ժամանել հունվարի 13-ին եւ հանդիպել ՀՀ Պնախարար Սուրեն Պապիկյանի հետ։
Գեներալ Վոլկովը ծնունդով ՌԴ Կոստրոմայի մարզից է։ Ուսանել է Կոստրոմայի բարձրագույն զինվորական ուսումնարանում, ծառայել Հյուսիս-Կովկասյան ռազմական օկուգում, ապա կամավոր որպես մեկնել է Աֆղանստան։ Աֆղանստանում ծառայության համար արժանացել է «Մարտական վաստակի համար» մեդալով եւ «Աստղի» շքանշանով։ Ուսանել է Ռադիացիոն, կենսաբանական եւ քիմիական պաշտպանության զորքերին կից գործող ռազմական ակադեմիայում, որից հետո էլ առաջարկվել է, որ ղեկավարի նույնանուն զորքերը Կովկասում։ Մասնակցել է Չեչենական պատերազմին, որի ընթացքում վիրավորվել է։ Գնդապետի զինվորական կոչում ստացել է վաղաժամ, ստանալով նաեւ Արիության շքանշան։ Մասնակցել է նաեւ Սիրիական ռազմարշավին, արժանացել «Մարտական վաստակի համար» պետական բարձր պարգեւի։