Սիրելի՛ ուսուցչուհիս, անհավատալի է՝ թվում է անիրական... Չեմ ուզում հավատալ, որ այլեւս երբեք չենք հանդիպելու, որ Դուք դարձել եք հավերժի ճամփորդ։
Կյանքի 82-րդ տարում այլեւս լույսի ու հավերժի ճամփորդ է  Շաղատի միջնակարգ դպրոցի  հայոց լեզվի ու գրականության երկարամյա վաստակաշատ մանկավարժ ընկեր Հասմիկ Միքայելյանը:
Մենք կորցրեցինք լավատես ու բարի, մարդկային բոլոր առաքինի հատկանիշներով օժտված, բոլորի կողմից շատ սիրված ու հարգված անձնավորության:
Ծնվել է 1938թ. մայիսի 14-ին Սիսիանի շրջանի Նորավան գյուղում: Սովորել է Նորավանի յոթամյա դպրոցում, Գորիսի մանկավարժական ուսումնարանում, Խաչատուր Աբովյանի անվան պետական մանկավարժական ինստիտուտի բանասիրական ֆակուլտետում: Դասավանդել է Բարձրավանում, Ախլաթյանում եւ ապա Շաղատի միջնակարգ դպրոցում: 2003թ. անցել է վաստակած հանգստի:
Կրթության  գործի անմնացորդ նվիրյալը աշխատանքային տարիների ընթացքում ունեցել է բազում հաջողություններ, ձեռքբերումներ, պարգեւատրվել է ՀՍՍՀ ,Ժողովրդական կրթության գերազանցիկե կրծքանշանով, արժանացել բազմաթիվ խրախուսանքների ու պատվոգրերի: 1978 թվականին իր ամուսնու` երկարամյա մանկավարժ ու տնօրեն Ռազմիկ Հարությունյանի հետ մասնակցել է Մոսկվայում կայացած մանկավարժական կոնֆերանսին, վերադարձել ՍՍՀՄ ,Ժողովրդական կրթության գերազանցիկե կրծքանշանով:
Շատ էր սիրում ու հպարտանում իր մանկավարժ դուստրերով,   սաներով, որոնցից շատերն  ուսման առաջավորներ էին, մի քանիսը ` ոսկե մեդալակիրներ,  մեծ մասը բարձրագույն կրթություն է ստացել, ունեցել հաջողություններ ու ձեռքբերումներ:
Մեծ մանկավարժի համար իսկական տոն էր, երբ իր  գրեթե բոլոր տարիների շրջանավարտները շարունակ այցի էին գալիս ու երախտիքի խոսքեր նվիրում անփոխարինելի ուսուցչուհուն, մեծ խորհրդատուին, իրենց երկրորդ ծնողին:
Ես երախտապարտ եմ Հասմիկ Միքայելյանին` հայ դասականների  գեղարվեստական երկերն ու քերթվածքները մասնագիտական հմտությամբ մատուցելու եւ պատկերավոր ներկայացնելու ջանքի եւ գեղարվեստի հանդեպ մեծ սեր արթնացնելու համար: