Մագիստրատուրայի և ասպիրանտուրայի ընդունելության քննությունները կանցկացվեն նախատեսվածից ուշ
Հայաստանում մագիստրատուրայի և ասպիրանտուրայի ընդունելության քննությունները սահմանված ժամկետներից կհետաձգվեն 10 օրով։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջի ուղիղ եթերում ասաց ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը։
«Մագիստրատուրայի ընդունելության համար ժամկետները սահմանված են հունիսի 5-20-ը, սակայն մենք առաջարկում ենք անցկացնել դրանք հունիսի 16-30-ը։ Արդյունքները կամփոփվեն մինչև հուլիսի 5-ը»,- նշեց նախարարը։ Նրա խոսքով՝ սա արվում է երկրում հայտարարված արտակարգ դրության օրերին բաց թողնվածը լրացնելու համար։
Անդրադառնալով ասպիրանտուրայի ընդունելության գործընթացին՝ Հարությունյանն ասաց, որ առաջարկվում է կասեցնել մրցութային չհամարվող օտար լեզվի և ինֆորմատիկայի՝ տեղեկատվական-հաղորդակցական հիմունքներից ստացած միավորը հավաստող վկայականի, տեղեկանքի ներկայացման պահանջը։ «Այս առարկաները հանել ենք, քանի որ դրանք պետք է իրականացվեն որոշակի միջավայրում և տեղում, ինչն այս պահին նպատակահարմար չի»,- նշեց նախարարը։
ԿԳՄՍ նախարարը շեշտեց, որը առաջարկվում է գործընթացն իրականացնել հունիսի 16-30-ը, արդյունքներն էլ ամփոփել մինչև հուլիսի 5-ը։
Խոսելով քոլեջների և ուսումնարանների ընդունելության մասին, Հարությունյանն ընդգծեց, որ քննությունները կկազմակերպվեն օգոստոսին։ «Ընդունելությունը հիմնականում իրականացվելու է ատեստատի գնահատականներով, բացի արվեստի և առողջապահական հաստատություններից, որտեղ կիրականացվի մեկական քննություն։ Հայտերի ընդունելությունն իրականացվում է էլեկտրոնային եղանակով»,- ասաց ԿԳՄՍ նախարարը։