Մահացել է Արցախյան 1-ին պատերազմի հերոս Համլետ Մինասյանի հայրը՝ Լալազար Մինասյանը
2021 թ. հոկտեմբերի 24-ին՝ կյանքի 87-րդ տարում, մահկանացուն կնքեց Լալազար Հովսեփի Մինասյանը:
Մահը վրա հասավ կորոնավիրուսով հիվանդանալու հետեւանքով. մոտ մեկ շաբաթ տեւած հիվանդանոցային բուժումն անկարող եղավ փրկելու նրա կյանքը:
Լալազար Մինասյանն Արցախյան 1-ին պատերազմի հերոս Համլետ Մինասյանի հայրն է:
Ձեւավորվող հայոց բանակի առաջին նահատակ սպան էր  Համլետ Մինասյանը՝ մեծահամբավ ինժեներ-սակրավոր, հետախույզ, բնատուր օժտվածությամբ հրամանատար, ով զոհվեց 1991 թ. դեկտեմբերի 10-ին՝  հայոց Արցախի Շահումյանի շրջանում՝ Էրքեջ, Մանաշիդ, Թոդան գյուղերի համար մղվող մարտերում:
Եւ 30 տարի շարունակ հայրը ոչ միայն նորոգ էր պահում որդու հիշատակը, այլեւ անում էր հնարավորը՝ աճող սերնդի հայրենասիրական դաստիարակության համար:
Լալազար Մինասյանը ծնվել է 1934 թ. սեպտեմբերի 25-ին, Գորիսի շրջանի Հարժիս գյուղում:
Լալազար Մինասյանի աճյունը հողին կհանձնվի հոկտեմբերի 27-ին՝ Երեւան քաղաքի Քանաքեռի գերեզմանատանը, որտեղ հանգչում է Համլետ Մինասյանը:
Հարժիսի միջնակարգ դպրոցի մանկավարժական եւ աշակերտական կոլեկտիվները խորապես վշտացած են Լալազար Մինասյանի մահվան կապակցությամբ եւ ցավակցում են նրա հարազատներին ու մերձավորներին:
Դպրոցը, որ կրում է Համլետ Մինասյանի անունը, այսուհետ նույնպես բարձր կպահի Արցախյան 1-ին պատերազմում նահատակված Համլետ Մինասյանի անունը եւ մեծագույն երախտագիտությամբ կպահպանի նրա հոր՝ Լալազար Մինասյանի հիշատակը:
«Սյունյաց երկիր»  թերթի խմբագրակազմը ցավակցում է Սամվել Ալեքսանյանին՝ նրա մորեղբայր Լալազար Մինասյանի մահվան կապակցությամբ: