Մահացել է էներգետիկայի ոլորտի ճանաչված մասնագետ ու երախտավոր Լեւոն Արզումանյանը
Կյանքի 80-րդ տարում վախճանվել է Լեւոն Երվանդի Արզումանյանը:
Ծնվել է Քաջարան գյուղում, սովորել հայրենի գյուղի միջնակարգ դպրոցում:
1960-65 թթ. սովորել է Երեւանի Կարլ Մարքսի անվան պոլիտեխնիկական ինստիտում եւ ավարտել էներգետիկայի ֆակուլտետը:
Սկզբից ի վեր աշխատել է էներգետիկայի ոլորտում, նախ` Երեւան քաղաքում, ապա Ագարակում, Քաջարանում` ձեռք բերելով ճամաչում եւ համբավ:
1997 թվականից՝ մի քանի տարի շարունակ, գլխավորել է Սյունիքի մարզային էլցանցերի Քաջարանի մասնաճյուղը, ապա զբաղեցրել «Սյունիքի մարզային էլցանցեր» ՓԲ ընկերության փոխտնօրենի պաշտոնը:
Մինչ այդ՝ 1982-1985 թվականներին, եղել է Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի գլխավոր էներգետիկ եւ իր ներդրումն ունեցել հանքարդյունաբերական այդ ձեռնարկության կայացման գործում:
Այդ բոլորով հանդերձ՝ նրա կյանքի եւ գործունեության զգալի մասը կապված է եղել Քաջարան քաղաքի, ինչպես եւ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի հետ: Մոտ երկու տասնամյակ տարբեր պաշտոններ է վարել այդ ձեռնարկությունում՝ լեռնային արտադրամասի հերթափոխի պետից հասնելով կոմբինատի գլխավոր էներգետիկի եւ փոխտնօրենի պաշտոններին:
Լինելով բարձրորակ մասնագետ եւ կազմակերպիչ էներգետիկայի ոլորտում, նա իր ծանրակշիռ նպաստն է բերել ոչ միայն Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի, այլեւ Քաջարան քաղաքի ու մերձակա գյուղերի համապատասխան բնագավառների զարգացմանն ու արդիականացմանը:
Այն սերնդի ներկայացուցիչներից էր, ում իրավամբ կարելի է դասել Քաջարան քաղաքի երախտավորների շարքը, քանզի նաեւ «Քաջարանշին» տրեստի կազմում մասնակցել է այդ քաղաքի կառուցմանն ու հառնումին:
Լեւոն Արզումանյանը համագյուղացի Էմմա Ավետիսյանի հետ ստեղծել է օրինակելի մի ընտանիք՝ ունենալով երեք զավակ, ովքեր էլ հանրության կյանքում տարիներ շարունակ ցուցանում են իրենց օգտակարությունն ու նվիրվածությունը մեր երկրամասին:
Լեւոն Արզումանյանը մեծ հեղինակություն էր վայելում Քաջարան քաղաքում եւ ընդհանրապես տարածաշրջանում:
Նրա մարդկային հատկանիշները, լեռնաշխարհին նվիրվածությունը, տարածաշրջանի խնդիրներով մտահոգվածությունը, հայրենի Քաջարան գյուղի լինելության համար աննահանջ դիրքորոշումն ավելի ուշագրավ եւ հարգանքի ու պատկառանքի արժանի էին դարձնում նրա կերպարը:
Այդ ամենի համար է նաեւ, որ այսօր խոնարհվում ենք նրա պայծառ հիշատակի առջեւ եւ ցավակցում հարազատներին ու մերձավորներին: