Մահացել է Հայրապետ Գրիգորյանը
2024 թ. մարտի 9-ին Գորիսում հանկարծամահ է եղել Հայրապետ Գրիգորի Գրիգորյանը:
Ծնվել է 1955 թ. փետրվարի 20-ին Գորիսի շրջանի Խոտ գյուղում:
1962-70 թթ. սովորել է Խոտի ութամյա դպրոցում, իսկ միջնակարգն ավարտել  Շինուհայրում:
1973-75 թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում:
Զորացրվելուց  հետո ընդունվել է Երեւանի Կ. Մարքսի անվան պոլիտեխնիկական ինստիտուտի ինժեներաշինարարական ֆակուլտետը եւ այն ավարտել 1981-ին` «Կամուրջներ եւ թունելներ» մասնագիտությամբ:
1981-ից աշխատանքի է անցել Գորիսի թիվ 919 շինվարչությունում, որն ավելի ուշ վերանվանվեց «Զանգեզուրտրանսշին» ընկերություն: Սկզբում` վարպետ, ապա` աշղեկ, այնուհետեւ գլխավոր ճարտարագետ եւ տնօրենի տեղակալ:
Հայրապետ Գրիգորյանը ճանաչված ճարտարագետ էր ճանապարհաշինության ոլորտում եւ ղեկավարել է մի շարք թունելների եւ կամուրջների կառուցումը մեր  հանրապետությունում, ինչպես եւ Ռուսաստանի Դաշնությունում:
1997-ից Հայրապետ Գրիգորյանը Գորիսի տարածաշրջանի Խնձորեսկի եւ Տեղի ենթաշրջաններում զբաղվել է կաթի մթերմամբ եւ կազմակերպել Քարաշենի պանրագործարանի աշխատանքները` դրանով իսկ նպաստելով անասնապահության զարգացմանը:
Հայրապետ Գրիգորյանը զբաղվել է նաեւ հասարակական ակտիվ գործունեությամբ, մասնավորապես 1991-95 թթ. ընտրվել է  Գորիսի քաղաքային եւ շրջանային խորհուրդների պատգամավոր, մասնակցություն ունեցել քաղաքի եւ շրջանի առջեւ ծառացած խնդիրների լուծմանը:
Ըստ գործընկերների` աչքի էր ընկնում կազմակերպչական ունակություններով, մարդկայնությամբ եւ ընկերասիրությամբ, վայելում էր բոլոր այն մարդկանց հարգանքը, ովքեր աշխատել են նրա հետ:
Արմենուհի Հովսեփյանի հետ ընտանիք է կազմել 1981-ին, ունեցել են երկու որդի եւ մեկ դուստր:
Հայրապետ Գրիգորյանի քաղաքացիական հոգեհանգիստը տեղի կունենա այսօր` մարտի 10-ին, ժամը 15:00-ից` Գորիսի սգո սրահում:
Հուղարկավորությունը` նույն սգո սրահից, մարտի 11-ին, ժամը 12-ին:
Հայրապետ Գրիգորյանի աճյունը հողին կհանձնվի հայրենի Խոտ գյուղում: