ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը կրկին կքննարկի Հայաստանի եւ Ադրբեջանի շուրջ ստեղծված իրավիճակը
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը հինգշաբթի օրը կրկին կքննարկի իրավիճակը հայ-ադրբեջանական սահմանին։ Այս մասին ասված է կազմակերպության նիստերի ծրագրի ծրագրում։
Քննարկումը նախատեսվում է անցկացնել ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ​​ներկայացուցչի՝ Անվտանգության խորհրդի նախագահին ուղղված նամակի կապակցությամբ։
Նախօրեին հարցը ներառվել էր նաեւ նիստերի օրակարգում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի՝ Ֆրանսիայի նախագահության խնդրանքով։ Խորհրդակցություններն անցել են փակ դռների հետեւում։
Ավելի ուշ ՄԱԿ-ում ՌԴ մշտական ​​ներկայացուցիչ Վասիլի Նեբենզյան ասել էր, որ Անվտանգության խորհրդում քննարկումներից հետո իրենք կողմ են արտահայտվել Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ վաղաժամ զինադադարին եւ իրավիճակը քաղաքական ու դիվանագիտական ​​ճանապարհով կարգավորմանը։
Նրա խոսքով՝ Մոսկվան պնդում է, որպեսզի մամուլի այդ տարրերում անպայման հղում լինի Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների՝ 2020 եւ 2021 թվականների եռակողմ հայտարարություններին, որոնք հիմք են հանդիսանում երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների կարգավորման համար, հրադադարի պարտավորություններ եւ մի շարք նախագծեր են պարունակում։