ՄԱԿ-ում Բայրամովը Ադրբեջանին է վերագրել Հայաստանի հետ «զինված հակամարտության դադարեցման» արժանիքը
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 79-րդ նստաշրջանի ընդհանուր քննարկումներում Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը Բաքվին է վերագրել Երևանի հետ «զինված հակամարտությունը դադարեցնելու» արժանիքը։ Բայրամովի հայտարարությունները ներկայացնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
Ըստ Բայրամովի, «Հայաստանի հետ զինված հակամարտության դադարեցումը և Ադրբեջանի ինքնիշխանության ու տարածքային ամբողջականության վերականգնումը բոլորովին նոր պայմաններ են ստեղծել Հարավային Կովկասում։ Տասնամյակների ընթացքում առաջին անգամ տարածաշրջանում կայունություն է ձեռքբերվել և դե ֆակտո խաղաղություն հաստատվել»։
«Ադրբեջանը քաղաքական իմաստություն և կամք դրսևորեց՝ խաղաղություն առաջարկելով Հայաստանին հավասար պայմաններով, միջազգային իրավունքի նորմերին և սկզբունքներին համապատասխան՝ միմյանց ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման և հարգանքի հիման վրա։ Անցած տարվա ընթացքում Ադրբեջանն ու Հայաստանը ուղիղ երկկողմ բանակցությունների միջոցով զգալի առաջընթաց են գրանցել կարգավորման գործընթացում, մասնավորապես երկկողմ համաձայնագրի նախապատրաստման, պետական ​​սահմանի սահմանագծման և սահմանազատման, ինչպես նաև վստահություն ստեղծելու միջոցառումների մշակման գործում»,- ասել է նա։