Մակրոնն ու Էրդողանը քննարկել են «3+3» ձևաչափը
Ֆրանսիայի ու Թուրքիայի նախագահներ Էմանուել Մակրոնն ու Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը քննարկել են Հարավային Կովկասում «վեցի հարթակը»:
Sputnik Արմենիայի փոխանցմամբ, այս մասին գրում է ՌԻԱ Նովոստին, ըստ որի այսօր լրագրողներին հայտնել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը:
«Նա (ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը,–խմբ.) բարձրացրեց Հարավային Կովկասում իրավիճակի հարցը։ Մենք ասել ենք, որ... ներկայում Հարավային Կովկասում դրական քայլեր են ձեռնարկվում, ու մեր եղբայր Իլհամ Ալիևը վճռականորեն ուզում է շարունակել այդ դրական քայլերը... Ռուսաստանը, Ադրբեջանը, Թուրքիան, Իրանը, Վրաստանն ու Հայաստանը, եթե դրանք բոլորը համաձայնեն, մենք այստեղ խաղաղության հարթակ կստեղծենք», - ասել է Էրդողանը։
Հոկտեմբերին Վրաստանի ԱԳՆ–ն հերքեց տեղեկությունը, թե գերատեսչության ղեկավար Դավիթ Զալկալիանին իբր հաստատել է Հայաստանի, Ադրբեջանի, Վրաստանի, Իրանի, Ռուսաստանի և Թուրքիայի մասնակցությամբ «3+3» ձևաչափի բանակցություններին վրացական կողմի մասնակցության պատրաստակամությունը։
Ավելի վաղ ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը Իրանի գործընկերոջ Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ հայտարարել էր, որ կողմերը քննարկել են «3+3» ձևաչափի ստեղծման հնարավորությունը։
Լավրովը նշել էր, որ Իրանը, ինչպես Թուրքիան ու Ադրբեջանը, դրական է վերաբերվում այս նախաձեռնությանը։ Նա հույս էր հայտնել, որ Վրաստանը հետաքրքրվածություն կդրսևորի խորհրդակցությունների նման մեխանիզմ ստեղծելու և Անդրկովկասի զարգացմանն ուղղված որոշումները համաձայնեցնելու հարցում։