© SPUTNIK / ASATUR YESAYANTS
Sputnik Արմենիայի թղթակցի հետ զրույցում ռեժիսորը հաղորդեց, որ լուրջ է տրամադրված և հացադուլ կանի այնքան ժամանակ, մինչև «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար և մշակույթի նախկին նախարար Լիլիթ Մակունցը կհրապարակի միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստի ձայնագրությունը, որի ընթացքում նա հանձնարարություն է տվել տրամադրել խոստացված գումարը։
Գալստյանը հաղորդեց, որ դատարանի նիստը, որին նա սպասել է երեք ամիս, տեղափոխվել է ևս երկու ամսով, այսինքն` մինչև ապրիլ։ Ազգային կինոկենտրոնից պատասխանել են, որ հայց չեն ստացել, փաստաբանը գործին չի ծանոթացել, սակայն, ռեժիսորի խոսքով, նա ունի հակառակի ապացույցները։
Ռեժիսորը կարծում է, որ կինոկենտրոնը մտադիր է հետաձգել գործընթացը` լավ հասկանալով, որ նկարահանման նախապատրաստական շրջանը պետք է մեկնարկի արդեն մարտին, իսկ Բուլղարիայի և Գերմանիայի գործընկերները պետք է հասցնեն նախապատրաստվել նկարահանումներին։ Գալստյանի խոսքով` նա կգնա մինչև վերջ և բացասական արդյունքի դեպքում կդիմի միջազգային դատարան։
«Փետրվարի 7–ից ես կհրաժարվեմ նաև ջրից։ Կգնամ մինչև վերջ, ես այլ լուծում չեմ տեսնում։ Ես կդիմեմ այլ արմատական մեթոդների։ Որքան ավելի հակահումանիստական է իշխանությունը, այնքան ավելի ցավոտ է պայքարի մեթոդը», – նշեց նա` հավելելով, որ հացադուլին մտադիր են միանալ նաև իր գործընկերները։
Հովհաննես Գալստյանը նաև մտադիր հասնել կինոոլորտում պետական կառավարման մոդելի փոփոխություններին, որի համար երթ կանցկացնի դեպի կառավարություն և նամակն անձամբ կհանձնի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին։
Իր հերթին մարդու իրավունքների և հասարակական հարցերի հանձնաժողովի ղեկավար Նաիրա Զոհրաբյանը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցություն հայտնել Գալստյանին և կոչ է արել դադարեցնել հացադուլը, քանի որ դա վտանգավոր է  նրա առողջությանը։
«Առաջին անգամ մեզ թվաց, որ խնդիրը լուծվել է։ Մշակույթի լուծարված նախարարությունը համապատասխան պայմանագիր էր ստորագրել։ Հիմա պետք է պարզել, թե ով է իրավահաջորդը։ Եթե իշխանությունները չեն կարողանում հասկանալ, թե ով ում իրավահաջորդն է, ապա դա կարող է լուրջ հարված հասցնել պետության հեղինակությանը», – կարծում է Զոհրաբյանը։