Մամուլի հաղորդագրություն «Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատ» ՓԲ ընկերության 2017թ. 1-ին եռամսյակի արտադրական արդյունքների մասին
21.04.2017 14:47
Согласно производственным результатам компании «Полиметалл», объявленным 19 апреля 2017 года, Капанский ГОК в I квартале (3 месяца, закончившихся 31 марта) 2017 года добыл и переработал – 115 тыс. тонн руды, произвел 180,4 кг золота, 3,1 тонн серебра, 300 тонн меди и 1100 тонн цинка.
Месячный объем добычи руды в I квартале 2017 года стал рекордным для Капанского ГОКа за последние 10 лет. Это результат принятия мер по повышению производительности подземного рудника. Квартальное производство золота выросло на 52%, при этом был переработан больший объем руды и содержания улучшились до 2,1 г/т, что на 31% выше по сравнению с предыдущим кварталом.
Заверочное и законтурное бурение продолжается на месторождении Личкваз-Тей, которое должно обеспечить дополнительные объемы руды для Капанского ГОКа. Оценка запасов в соответствии с Кодексом JORC и комбинированный план эксплуатации Капана и Личкваза будут готовы в III квартале 2017 года.
Ըստ «Պոլիմետալ» ընկերության 2017թ. ապրիլի 19-ին հայտարարած արտադրական արդյունքների՝ Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատը 2017թ. առաջին եռամսյակում (2017թ. մարտի 31-ին ավարտված երեք ամիսները) արդյունահանել եւ վերամշակել է 115 հազ. տոննա հանքաքար, արտադրել է 180,4 կգ ոսկի, 3,1 տոննա արծաթ, 300 տոննա պղինձ եւ 1100 տոննա ցինկ:
2017թ. առաջին եռամսյակում հանքաքարի արդյունահանման ամսական ծավալը Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատի համար ռեկորդային է վերջին 10 տարիների կտրվածքով: Դա ստորգետնյա հանքի արտադրողականության բարձրացման ուղղությամբ միջոցառումների արդյունքն է: Նախորդ եռամսյակի համեմատությամբ՝ ոսկու եռամսյակային արտադրությունն ավելացել է 52%-ով, ընդ որում՝ վերմշակվել է հանքաքարի առավել մեծ ծավալ, իսկ պարունակությունը բարելավվել է միչեւ 2,1 գ/տ, ինչը 31%-ովբարձր է, քան՝ նախորդ եռամսյակում:
Ստուգողական եւ արտաեզրագծային հորատումը շարունակվում է Լիճքվազ-Թեյի հանքավայրում, որը պետք է Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատն ապահովի հանքաքարի լրացուցիչ ծավալներով: Պաշարների գնահատումը JORC չափորոշիչին համապատասխան եւ հանքավայրերի շահագործման համակցված ծրագիրը պատրաստ կլինեն 2017թ. երրորդ եռամսյակում: