Մարզկենտրոն Կապանում նշվեց Հայաստանի առաջին հանրապետության 106-րդ տարեդարձը
Հանրապետության օրվան նվիրված հանդիսությունները մարզկենտրոն Կապանում մեկնարկեցին Հայաստանի առաջին հանրապետության հիմնադիր Արամ Մանուկյանի հուշակոթողին ծաղկեդրում կատարելով: Արարողությանը մասնակցում էին Կապանի համայնքապետ Գևորգ Փարսյանը, զինվորականության և իրավապահ կառույցների, կրթության և մշակույթի ոլորտների, ՀՅԴ Կապանի «Արամ մանուկյան» կոմիտեության, Կապանի ավագանու անդամներ, տարբեր տարիքի և զբաղմունքի մարդիկ:
Այնուհետև հարգանքի տուրք մատուցվեց 20-րդ դարասկզբի հայ ազգային-ազատագրական պայքարի նվիրյալներ, Զանգեզուրյան հերոսամարտի սպարապետներ Պողոս Տեր-Դավթյանի և Գարեգին Նժդեհի հիշատակին:
Կեսօրին տոնակատարության մասնակիցներին հաճելի անակնկալ էր սպասվում: Կապանի մշակույթի կենտրոնի բացօթյա դահլիճն ընդունեց առաջին ունկնդիրներին: Բեմահարթակը տրամադրվել էր փողային նվագախմբին (գեղարվեստական ղեկավար և դիրիժոր՝ Սամվել Հայրապետյան), որը  հնչեցրեց հայ, ռուս, արևմտաեվրոպացի կոմպոզիտորների սրտամոտ ու հարազատ ստեղծագործություններ՝ հիրավի ստեղծելով տոնական մթնոլորտ: Համերգը եզրափակվեց Կ.Հայրապետյանի «Տոնական պարը» և Ագապկինի «Սլավոնուհու հրաժեշտը» ստեղծագործությունների կատարումներով: