Մարզկենտրոնի երեխաները Կապանի մշակույթը ճանաչելի դարձրին Թբիլիսիում
Օրերս ️Կապանի արվեստի դպրոցի թատերարվեստի բաժնի մի խումբ աշակերտներ հյուրախաղով գտնվում էին Վրաստանի մայրաքաղաք Թբիլիսիում։
Դպրոցի ուսումնական թատրոնը Թբիլիսիում՝ Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կրթամշակութային և երիտասարդության կենտրոնում, թբիլիսահայ հանդիսատեսին ներկայացրեց Սամվել Խալաթյանի «Օտար պահարան մի մտեք» ներկայացումը, որը ջերմ ընդունելության արժանացավ հանդիսատեսի կողմից:
Ներկայացումից հետո ելույթով հանդես եկավ «Հայարտուն» կրթամշակութային կենտրոնի տնօրեն Եվգենյա Մարկոսյանը՝ շեշտելով Սյունիքի և «Հայարտան» միջև ավանդույթ դարձած համագործակցության կարևորությունը, հույս հայտնելով, որ փոխգործակցությունը կշարունակվի նաև մշակութային այլ ոլորտներում ևս։
Օրհնության խոսքով հանդես եկավ արժանապատիվ Տեր Կիրակոս քահանա Սիմոնյանը՝ շեշտելով ներկայացման գաղափարական ասելիքի արդիականությունն ու կարևորությունը մեզանում։ Վերջինս նաև փոխանցեց Հայ առաքելական եկեղեցու Վիրահայոց թեմի առաջնորդ հոգեշնորհ Տեր Կիրակոս վարդապետ Դավթյանի օրհնությունը։
Կապանի արվեստի դպրոցի տնօրեն Մարինա Նահապետյանը շնորհակալություն հայտնեց «Հայարտան» պատասխանատուներին՝ ջերմ ընդունելության համար՝ շնորհակալագիր հանձնելով «Հայարտան» տնօրենությանը, հանձնելով նաև դպրոցի կերպարվեստի բաժնի աշակերտի գեղանկարչական աշխատանքը։
Հյուրախաղերի ծրագրի շրջանակում դպրոցի թատերարվեստի բաժնի աշակերտներն այցելություններ կազմակերպեցին Թբիլիսիի հայահետք վայրեր՝ եկեղեցիներ, պանթեոն, հայաշատ թաղամասեր, Հովհաննես Թումանյանի Թբիլիսիի տուն։
Հանդիպումներ եղան Թբիլիսիի Պետրոս Ադամյանի անվան հայկական պետական դրամատիկական թատրոնում: Այնտեղ էլ հանդիպեցին թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Արմեն Բայանդուրյանի, նաև Թբիլիսիի պատվավոր քաղաքացի, «Վրաստան» թերթի գլխավոր խմբագիր Վան Բայբուրթի հետ։
Արվեստի դպրոցի թատերարվեստի դասատու Արթուր Գաբրիելյանի աշխատասիրության և նվիրվածության շնորհիվ մեր աշակերտները կարողացան Կապանի մշակույթը ճանաչելի դարձնել Վրաստանի մայրաքաղաք Թբիլիսիում՝ մշակույթով հարուստ այդ քաղաքում, որտեղ ծնունդ են առել հայ գրականության և արվեստի մեծերից շատերը:
Հյուրախաղերը հովանավորել է Կապան համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանը։