Սյունիքի մարզխորհրդի հերթական նիստում, որ տեղի ունեցավ հուլիսի 18-ին, նախ քննարկվեցին մարզի համայնքների սեփական եկամուտների հավաքման ընթացքն այս տարվա վեց ամսում եւ ոլորտում առկա խնդիրները: Մարզպետարանի աշխատակազմի ֆինանսական եւ սոցիալ-տնտեսական զարգացման վարչության պետ Աշոտ Մարդյանի ներկայացմամբ` համայնքների սեփական եկամուտների հավաքումը կազմել է 94 տոկոս, ինչը 5 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակամիջոցի համեմատ: Բանախոսը ներկայացրեց նաեւ վարձավճարների հավաքման ընթացքն ըստ առանձին ենթատեսակների (գույքահարկ, հողի հարկ, հողի վարձակալության հարկ) արձանագրելով, որ ընդհանուր առմամբ մարզի միջին ցուցանիշները մյուս մարզերի համեմատ բարձր են, այնումենայնիվ, մի շարք համայնքներում սեփական եկամուտների հավաքման գործընթացն անբավարար է, մասնավորապես 27 համայնքում վարձավճարների հավաքումը չի գերազանցում առաջին կիսամյակում նախատեսվածի 25 տոկոսը: Խնդիր դրվեց տարվա երկրորդ կեսում շտկել վարձավճարների հավաքման գործում առաջացած բացթողումը:
Մարզպետարանի աշխատակազմի գյուղատնտեսության ու բնապահպանության վարչության պետ Սամվել Թանգյանը հրապարակեց թվային տվյալներ` կապված մարզ ներկրված պարարտանյութի ու դիզվառելիքի բաշխման, Սյունիքին հատկացված սերմացուի հետ: Մասնավորապես, ընթացիկ տարում գյուղացիական եւ ֆերմերային տնտեսություններին հատկացվել է 2000 տոննա ազոտական պարարտանյութ (պարկը` 6000 դրամ), որը տրվել է 82 համայնքի 3385 շահառուի, իսկ գարնան գյուղատնտեսական աշխատանքների իրականացման համար մարզին հատկացվել է 400 տոննա գարու, 11 տոննա առվույտի, 124 տոննա կորնգանի եւ 750կգ եգիպտացորենի սերմացու: Նիստի մասնակից համայնքի ղեկավարներին կոչ արվեց հետամուտ լինել ժամանակին եւ որակով կատարել բերքահավաքը, ինչպես նաեւ նախապատրաստվել աշնանացանին` նախանշված ժամկետում ավարտելու համար:
2013-ի առաջին կիսամյակում մարզում իրականացված քաղաքաշինական ծրագրերը ներկայացրեց մարզպետարանի աշխատակազմի քաղաքաշինության վարչության պետ Արշակ Ուստաբաշյանը: Սյունիքի 2010-2013թթ. սոցիալ-տնտեսական զարգացման ծրագրի կատարման եւ 2014-2017թթ. սոցիալ- տնտեսական զարգացման ծրագրի կազմման ընթացքի մասին զեկուցեց մարզպետարանի աշխատակազմի սոցիալ- տնտեսական զարգացման ծրագրերի եւ վերլուծության բաժնի պետ Թադեւոս Ղազարյանը:
Համայնքային խնդիրների մասին խոսեցին Սիսիանի եւ Գորիսի քաղաքապետեր Աղասի Հակոբջանյանը եւ Նելսոն Ոսկանյանը:
Մարզխորհրդի նիստում ամփոփիչ ելույթով հանդես եկավ Սյունիքի մարզպետ Վահե Հակոբյանը: