Մարզպետը նորի՞ց էր աշխատանքից փախել, թե՞ 2018-ին երրորդ անգամ արձակուրդ էր մեկնել
Մարտի 7-ին՝ վարչապետ Կարեն Կարապետյանին Գորիսից Արցախ ճանապարհելուց հետո, Վահե Հակոբյանը նորից անհայտացել է:
Եթե ամսի 8-11-ը ոչ աշխատանքային օրեր էին, ապա մարտի 12-17-ը՝ ընդհակառակը, իսկ մարզպետը չկար ու չկար…
Վահե Հակոբյանի սիստեմատիկ գործալքությունն ու դասալքությունը, որ սկիզբ են առել նրա նշանակման ժամանակվանից ու շարունակվում են մինչեւ հիմա, սյունիքյան հանրության մտահոգություններից է: Այդ առիթով ժամանակին հարցում ենք արել նաեւ ՀՀ տարածքային կառավարման ու զարգացման նախարարին՝ ակնկալելով պարզաբանում, բայց պատասխան չենք ստացել:
Պատասխանի բացակայությունը, մինչդեռ, մեզանում արդարացիորեն ընկալվել է իբրեւ Դավիթ Լոքյանի առավել քան հստակ «պատասխան»:
Դատելով նախարարի «պատասխանից»՝ մարզպետի ներկայությունը կամ բացակայությունն անկարեւոր հանգամանք են եւ Սյունիքի ընթացքին ո՛չ նպաստում են, ո՛չ էլ՝ խոչընդոտում:
Ասել է թե՝ Դավիթ Լոքյանն իր «պատասխանով» կասկածի տակ է առել մարզպետի ինստիտուտի կարեւորությունը, մարզպետարանի նշանակությունը:
Մյուս կողմից՝ դատելով նախարարի «պատասխանից»՝ տարածքային կառավարման ոլորտում մեր նպատակն ամենեւին էլ քաոսի ու տարերայնության սանձահարումը չէ. մարզպետ է՝ ուզում է գալ աշխատանքի՝ թող գա, չի ուզում՝ թող չգա: Ավելին, աշխատանքի կարող են գալ-չգալ նաեւ այն անձինք, որոնց Վահե Հակոբյանը Երեւանից բերել ու մարզում պաշտոններ է նվիրել:
Կարելի է ենթադրել նաեւ, որ պարոն Լոքյանն իր յուրահատուկ «պատասխանով» խոստովանում է՝ ինքը Սյունիքի մարզպետի վրա ազդեցության իրական լծակներ չունի, թեեւ նախարար է, այն էլ՝ տարածքային կառավարման ու զարգացման:
Սյունիքում, սակայն, խնդրո առարկային մի փոքր այլ կերպ են մոտենում:
Մարզպետի սիստեմատիկ փախուստն իր ղեկավարությանը հանձնված մարզից եւ ինքնամեկուսացումն իր պաշտոնեական պարտականությունների կատարումից՝ ողջամիտ երկյուղածություն է առաջացնում մեր պետական կարգի լրջության եւ ամրության հանդեպ:
Ավելի ստույգ՝ Վահե Հակոբյանի պարբերական գործալքությամբ մեր պետական կարգի բարոյականությունը չափելու-կշռելու, նաեւ կասկածի տակ առնելու խնդրի առջեւ ենք կանգնել, քանզի տարածքային կառավարումը (առնվազն վերջին մեկուկես տարում) իր տկարությունն ու հիվանդությունն է անընդհատ ցուցանում Վահե մարզպետ երեւույթով:
Վահեհակոբյանականությունը, ի վերջո, մի տեսակ աղանդավորություն է դարձել պետական կառավարման մերօրյա համակարգում: