Մասնագետները բացառում են Ողջի գետում ձկների անկման փաստի փոխկապակցվածությունը ԶՊՄԿ-ի պոչանքների հետ
Մարտի 14-ին Ողջի գետում անկած ձկների թեման շարունակում է քննարկվել Կապան քաղաքում:
Պատճառների վերաբերյալ շրջանառվում են տարբեր վարկածներ, բայց քանի որ ոչնչացած ձկներից եւ գետից վերցրած նմուշների փորձաքննության արդյունքները դեռեւս հայտնի չեն, ուստի վերջնական ու հավաստի եզրահանգումներ անել հնարավոր չէ:
Եվ, այդուհանդերձ, բնապահպանության եւ ընդերքի տեսչական մարմնի Սյունիքի տարածքային բաժնի պետ Արտակ Սահակյանը բացառում է, որ տեղի ունեցածը կապված լինի «Զանգեզուրի ՊՄԿ» ՓԲ ընկերության պոչանքների հետ:
Նման եզրահանգման պատճառներից մեկն այն է, որ ձկների անկումը նկատվել է Կապան քաղաքի տարածքում:
Կոմբինատի պոչանքների հետ աղերս ունենալու դեպքում՝ ձկների անկում եւ գարշահոտություն անպայմանորեն կտարածվեր նաեւ  Ողջիի վերին հոսանքում նույնպես, ինչը չի նկատվել:
Այնուհետեւ՝ դեպի Ողջի գետ՝ Քաջարան քաղաքից մինչեւ Կապան ընկած տարածքում կոմբինատի պոչանքների ներհոսք չի արձանագրվել:
Ներկայումս, ըստ տեսչական մարմնի ներկայացուցչի՝ առավել հավանական է համարվում կոյուղաջրերի արտահոսքի տարբերակը, ինչը, սակայն կհաստատվի կամ կհերքվի նմուշափորձում կատարելու արդյունքում:
Հ.Գ.-1
Ինչպես հայտնի դարձավ՝ ոլորտի մասնագետները ներկայումս Ողջի գետը եւ ափամերձ միջավայրը անվտանգ են համարում կենդանական ու բուսական աշխարհի  համար:
Քիչ առաջ խնդրո առարկայի շուրջ զրույց ունեցանք ԶՊՄԿ բնապահպանության բաժնի ղեկավար Հասմիկ Մկրտումյանի հետ, ով մասնավորապես ասաց՝ «Ողջի գետում ձկնանկումը  ԶՊՄԿ-ի հետ ոչ մի առնչություն չունի, կոմբինատում որևէ վթար կամ արտահոսք տեղի չի ունեցել, տեղեկությունը հաստատել է նաեւ բնապահպանության եւ ընդերքի տեսչական մարմնի Սյունիքի տարածքային բաժնի պետ Արտակ Սահակյանը՝ ենթադրելով, որ հնարավոր պատճառը կարող է  լինել կոյուղաջրերի կամ որևէ քիմիական նյութի խառնվելը Ողջի գետի ջրերի հետ»։