1992 թվականին, երբ աշխարհը նշում էր Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակի օրը, մեր օրացույցում մայիսի 9-ը նշանավորվեց նոր հաղթանակով: Մայիսի 8-ի գիշերը հայկական զորքը մտնում է Շուշի, որտեղ մայիսյան հերթական լուսաբացին բերդաքաղաքի Սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցու ավերված գմբեթին արդեն ծածանվում էր հայոց հաղթական եռագույնը: «Հարսանիք լեռներում» օպերացիան հաջողված էր, հաղթանակը մերն էր…
Մայիսի 9-ին նշվում է նաեւ Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի ստեղծման տարեդարձը:
Ահա այս հաղթական եռատոնը շնորհավորելու համար էր, որ Սիսակ Նահապետի անվան հրապարակը բազմամարդ էր. սիսիանցիները եկել էին մեկը մյուսին շնորհավորելու. չէ՞ որ այսօր բոլորիս տոնն է, եւ բոլորս ենք շնորհավորում միմյանց: Ասում ենք շնորհավոր մի փառահեղ եւ հավերժ անմահ մնացող հայրերին ու պապերին, ովքեր կերտեցին մերօրյա խաղաղությունը:
Հրապարակում փոքրիկ միջոցառում էր կազմակերպվել, երգ, պար եւ շնորհավորական խոսքեր.. այսպիսինն էր տոնական տրամադրությունը: Համայնքի բնակիչներին միացան նաեւ զորամասի սպաներն ու զինվորները, որից հետո համայնքի ղեկավարը ներկաների հետ ծաղիկներ դրեց Հայրենական մեծ պատերազմում զոհված սիսիանցիներին նվիրված հուշակոթողին, այնուհետեւ շարժվեցին դեպի զոհված ազատամարտիկների պանթեոն, որից հետո՝ Հայրենական մեծ պատերազմի հերոսներին նվիրված հուշարձան: Օրն այսպիսինն էր` ծաղիկներ եւ խոնարհումներ, այն հերոսներին, որոնց շնորհիվ մենք հպարտ ենք ու անպարտ:
Հավերժ փառք նրանց: