Մեղրիի փոքր թաղի վերածնունդը` պատմության եւ զբոսաշրջության նոր շունչ
Մեղրի քաղաքում հաջողությամբ ավարտվել են Փոքր թաղի զբոսաշրջային ենթակառուցվածքների վերականգնման աշխատանքները, որոնք կարևոր քայլ են քաղաքի մշակութային և տնտեսական զարգացման, ինչպես նաև դեպի Մեղրի զբոսաշրջության ակտիվացման գործում։
Աշխատանքների ավարտի առթիվ կազմակերպվել էր հանդիսավոր միջոցառում, որին ներկա էին Մեղրի համայնքի ղեկավար Խաչատուր Անդրեասյանը, Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի ներկայացուցիչներ, բնակիչներ, ինչպես նաև ծրագրի իրականացման այլ շահագրգիռ կողմեր։ Միջոցառման ընթացքում ընդգծվեց նախագծի կարևորությունը ինչպես քաղաքի համար, այնպես էլ ամբողջ տարածաշրջանի զբոսաշրջային ներուժի զարգացման առումով։
Ծրագրի շրջանակներում վերակառուցվել են Փոքր թաղի պահպանական գոտու՝ Մեժլումյան և Վազանց փողոցները, կահավորվել են զբոսաշրջային ցուցանակներով, կառուցվել ավտոկայանատեղիներ, և ներդրվել լուսավորման, խմելու ջրի, ոռոգման ու կոյուղու նոր համակարգեր։
Ծրագիրն իրականացվել է Հայաստանի Կառավարության և Համաշխարհային բանկի համաֆինանսավորմամբ, իսկ բովանդակության պատասխանատուն Զբոսաշրջության կոմիտեն էր։ Շինարարական աշխատանքներն իրականացրել է «Մեղրու ՃՇՇՁ» ՍՊԸ-ն, որոնք հաջողությամբ ավարտվել են սահմանված 270 օրվա ընթացքում։
Փոքր թաղի վերածնունդը նոր հնարավորություններ է ստեղծում Մեղրիի զբոսաշրջային ներուժի զարգացման համար՝ այն դարձնելով ավելի գրավիչ զբոսաշրջիկների և տեղացիների համար։ Այս նախաձեռնությունը ևս մեկ անգամ հաստատում է պատմական ժառանգության պահպանման և արդիականացման կարևորությունը՝ միաժամանակ խթանելով համայնքի սոցիալ-տնտեսական զարգացումը։