Մեղրիի զորամասի աղմկահարույց գործով հրամանատարի եւ մի քանի զինծառայողների նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է
Մեղրիի զորամասի աղմկահարույց գործով հրամանատարի եւ մի քանի զինծառայողների նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է:
Այս մասին ՀԺ-ի հարցմանն ի պատասխան՝ ասացին ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունից:
Աղմկահարույց միջադեպը տեղի էր ունեցել 2019 թվականի մարտի 17-ին. Մեղրիի զորամասը լքել էին 200-250 զինվորներ՝ այդ կերպ իրենց բողոքն արտահայտելով զինծառայողներից մեկին՝ Կ. Մուսայելյանին այլ զորամաս տեղափոխելու հրամանատարության որոշման դեմ։ Զորամասը լքելու համար մոտ 2 տասնյակ զինծառայող տեղափոխվել էր առաջնագիծ, մի քանի սպաներ պաշտոնանկ էին արվել:
Գնդի սպաների խոսքով՝ մասսայական այս ակցիան կազմակերպելու մեջ կասկածվող զինծառայողները պարբերաբար աչքի են ընկել ոչ կանոնադրային պահվածքով։ Դեպքի առթիվ 19 ժամկետային զինծառայողի մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 364-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (մի խումբ անձանց կողմից զինվորական ծառայության առանձին պարտականությունները կատարելուց հրաժարվելու համար): Քրեական գործի շրջանակում մեղադրանք էր առաջադրվել նաեւ զորամասի հրամանատարին՝ իշխանության անգործության համար: Պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու համար մեղադրանք է առաջադրվել նաեւ գումարտակի հրամանատար, փոխգնդապետ Ջ.Մ-ին:
ՀՀ ՔԿ զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունից մեզ փոխանցեցին, որ հսկող դատախազի որոշմամբ զորամասի հրամանատարի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է հանցակազմի բացակայության հիմքով: Բացի այդ՝ քննիչի կողմից որոշումներ են կայացվել մեկ զինծառայողի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնել հանցադեպի բացակայության հիմքով եւ մեկ զինծառայողի նկատմամբ՝ արարքի մեջ հանցակազմ չլինելու հիմքով.
«Չորս զինծառայողի նկատմամբ  էլ նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի որոշմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է գործուն զղջալու հիմքով: Քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է»: