Մեղրիում սպասում են գազիֆիկացման
Իրան-Հայաստան գազատարի կառուցումից 15 տարի անց Իրանին սահմանակից Մեղրու բնակիչներին ամենաշատը մտահոգող խնդիրը գազիֆիկացման վերաբերյալ չիրականացած պաշտոնական խոստումներն են:
«2011 թվին մեզ խաբել են, մինչեւ հիմա էդ գազը չկա, թանկ-կրակ բերում են բալոններով, դրանցից ենք վերցնում», – ասում է մի զայրացած մեղրեցի:
«Հայռուսգազարդ»-ի սեփականատեր ռուսական ընկերությանը ձեռնտու չէ Հայաստանի հարավային դարպասի գազիֆիկացումը:
«Մենք ավարտել ենք մեր հիմնական ծրագիրը, եւ կան մի շարք համայնքներ, որտեղ ներդրումների տնտեսական արդյունավետությունը չի արդարացվում», - ասաց ընկերության մամուլի խոսնակ Շուշան Սարդարյանը:
Հայաստանի կառավարությունը նախատեսում է Իրանի՞ց, թե՞ Ռուսաստանից Հայաստան հասնող խողովակաշարից գազ տրամադրել Մեղրու տարածաշրջանին: Սյունիքի մարզպետարանի քաղաքաշինության վարչության պետ Արշակ Ուստաբաշյանը չգիտի դա:
Սյունիքի մարզպետարանից հայտնում են, որ 2014-ից պետք է սկսվի խողովակաշարի շինարարությունը: Մեղրուն գազով ապահովելու նախագծերն ու նախահաշվարկները շարունակվում են արդեն երեք տարի: Դեռ չեն հաստատվել: Այս անորոշությունների ֆոնին մեղրեցիները տարիներով չլուծվող խնդիրների վերաբերյալ գնահատական են հնչեցնում. «Մեղրին արհամարհված շրջան է, ոչ մեկն ուշադրություն չի դարձնում»:
Մեղրու բնակիչները բազմաթիվ այլ խնդիրների մասին են բարձրաձայնում, տարիներ շարունակ նորմալ հիվանդանոց չկա, դժգոհում են նաեւ սոցիալական պայմաններից, աշխատատեղերի բացակայությունից, ասում են` մի կերպ յոլա են գնում: Բնակիչները դժգոհում են նաեւ հանքային արդյունաբերության հետեւանքներից: «Ազատության» զրուցակիցներից մեկն էլ ասաց, որ տարիներով չլուծվող խնդիրների հետեւանքով մարդիկ հեռանում են հարազատ բնակավայրից: