Մեկնարկել է արևելագետ-հայագետ Կարապետ Մելիք-Օհանջանյանի 125-ամյակին նվիրված գիտաժողովը
Գիտությունների ազգային ակադեմիայում մեկնարկել է արեւելագետ-հայագետ Կարապետ Մելիք-Օհանջանյանի 125-ամյակին նվիրված երկօրյա գիտաժողովը: Ներկայացվել է ավելի քան 25 զեկույց Կարապետ Մելիք-Օհանջանյանի գիտական գործունեության, այդ թվում՝ էպոսագիտության, հայ-իրանական մշակութային առնչությունների, բանագիտության վերաբերյալ: Բանասիրական գիտությունների դոկտոր Վերժինե Սվազլյանը հատկապես առանձնացրել է Մելիք-Օհանջանյանի մեծ ներդրումը «Սասնա ծռեր» դյուցազնավեպի 9 պատումների գրառման ու հրատարակության գործում:
«Նա նաեւ գրել է «Էջեր հայ միջնադարյան գրականության» առաջաբանը, նաեւ «Կիարկոս Գանձակեցի» պատմությունը, որը բացառիկ երեւույթ էր հայագիտության մեջ»,- ասել է Սվազլյանը:
Նա նաեւ կոչով դիմել է քաղաքապետարանին՝ Կարապետ Մելիք-Օհանջանյանի հուշաքարը տեղադրելու վերաբերյալ:
«Քաղաքապետարանը պիտի հուշաքար դնի Կիեւյան 5 հասցեում գտնվող շենքի վրա, որտեղ ապրել է Մելիք-Օհանջանյանը: Դա թարմ կպահի հիշողությունը նրա կատարած մեծ ներդրման մասին»,- ասաց Վերժինե Սվազլյանը: