Մեկնարկել է Բագրատ սրբազանի հանդիպումը քաղաքական կուսակցությունների ներկայացուցիչների հետ
Մեկնարկել է «Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժումը գլխավորող, Տավուշի թեմի առաջնորդ Բագրատ սրբազանի հավաքը քաղաքական կուսակցությունների ներկայացուցիչների հետ։
Հանդիպմանը, մասնավորապես, ներկա են «Լուսավոր Հայաստան», «Հանրապետական» կուսակցությունների, ՀՅ Դաշնակցության ներկայացուցիչներ, ԱԻՆ առաջնորդ Պարույր Հայրիկյանը, «Շանթ դաշինք» կուսակցության նախագահ Շանթ Հարությունյանը, «Ազգային միաբանություն» կուսակցության նախագահ Արտաշես Գեղամյանը։
Քաղաքական կուսակցությունների ներկայացուցիչների հանդիպումը Բագրատ սրբազանի հետ, Երևան, 18-ը մայիսի, 2024թ․
Ներկայացնելով, թե ինչպես է ձևավորվել շարժումը և ինչն է այժմ իրենց նպատակը՝ Բագրատ սրբազանը պնդեց՝ ստեղծված իրավիճակի պատճառը մեկն է։ Նկատի ունենալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ նա շեշտեց՝ կա՛մ Փաշինյանը պետք է հեռանա, կա՛մ հեռացվի։
Քննարկումը շարունակվում է փակ դռների հետևում, լրագրողները կարողացան ներկա գտնվել հանդիպման առաջին հատվածին միայն․Հայրիկյանի հարցից հետո, թե ի՞նչ գործնական դրսևորումներ է ունենալու շարժումը Նիկոլ Փաշինյանի հեռացմանը հասնելու համար՝ Բագրատ սրբազանն առաջարկեց անցնել փակ ձևաչափով քննարկմանը։
Երեկ լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանն ասել էր, որ վարչապետն ու «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը չեն պատրաստվում որևէ մեկի հետ քննարկել կառավարության ղեկավարի հրաժարականի հարցը:
ՔՊ-ական պատգամավոր Սարգիս Խանդանյան, արխիվ
Հիշեցնելով, որ 2021-ին խորհրդարանը ձևավորվել է ընտրությունների միջոցով, որն էլ նշանակեց կառավարություն՝ Խանդանյանը շեշտել է՝ իշխանությունը կարող է փոխվել միայն ժողովրդավարական, լեգիտիմ ճանապարհով՝ ընտրությունների միջոցով։
Կիրանցից սկսված շարժումը սահմանազատումը կասեցնելու պահանջով մայիսի 9-ին երթով հասավ Երևան, ապա վարչապետի հրաժարականի պահանջ դրեց։