Մեկնարկեց «Բարելավել Կապանի տարածաշրջանի ակումբ-գրադարանների գործունեությունը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառությամբ» ծրագիրը
Հունիսի 1-ից «Կապանի փոքր ֆերմերների ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպությունը սկսել է իրականացնել «Բարելավել Կապանի տարածաշրջանի ակումբ-գրադարանների գործունեությունը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառությամբ» ծրագիրը: Ծրագիրը ֆինանսավորել է ԱՄՆ դեսպանատունը Ժողովրդավարության հանձնաժողովի փոքր դրամաշնորհների շրջանակներում:
Ծրագրի նպատակն է նպաստել Կապանի ծայրամասային թաղամասերում գործող ակումբ-գրադարանների գործունեության բարելավմանը՝ դրանք դարձնելով տեղեկատվության, քաղաքացիների` համայնքային կյանքում ներգրավման ու մասնակցության կենտրոններ` տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ներդրման, դասընթացների, ինչպես նաեւ աշխատակազմի կարողությունների զարգացման միջոցով:
Կապանի տարածաշրջանի 15 ակումբ-գրադարանից ընտրված 7 գրադարանի կտրամադրվեն համակարգչային տեխնիկա, գույք, գրականություն: Ակումբ-գրադարանները 1 տարի ժամկետով կապահովվեն ինտերնետ կապով: Կստեղծվեն ակտիվ խմբեր, որոնց համար կկազմակերպվեն 6-օրյա համակարգչային դասընթացներ, կուսուցանվեն Microsoft Word եւ Internet համակարգչային ծրագրերը:
Կկազմակերպվի «Մասնակցությունը ՏԻՄ աշխատանքին քաղաքացիների իրավունքն է» թեմայով դասընթաց, որին կմասնակցեն ինչպես ակումբ-գրադարանների աշխատակիցները, այնպես էլ ակտիվ քաղաքացիներ:
Գրադարանների աշխատակիցների կողմից կկազմվի եւ կիրականացվի միջոցառումների պլան, ներառյալ ավագանու նիստի օրակարգի հիման վրա քննարկումների կազմակերպում, համայնքին հուզող հարցերի ներկայացում ՏԻՄ-ի քննարկմանը եւ այլն:
01 հունիսի 2014թ.