Այսօր կրկին հաճելի աղմուկով լցվեցին դպրոցները: Մանուկների բազմության մեջ հալվեցին առաջին զանգի ղողանջները: Սեպտեմբերի 1-ն աշակերտների համար հայտնությունների մեկնարկ է, սովորեցնողների համար ջանքերի համադրում, որ գիտելիքների  ձեռքբերման ճանապարհը գեղեցիկ ու հաստատուն լինի:
Մեկնարկող ուստարին առանձնանում է  մի քանի առանձնահատկություններով:  Վերջին պատերազմը  ուղղումներ մտցրեց մեր կյանքի բոլոր ոլորտներում: 44-օրյա պատերազմից հետո Սյունիքում են հաստատվել արցախցի մեր հայրենակիցներ, որոնց երեխաները հաճախում են մարզի դպրոցները: Նրանց ուսման մեջ հաջողություն ենք մաղթում եւ ցանկանում վերստին տեր լինել իրենց օջախներին: Կորոնավիրուսի համաճարակը փոփոխություններ է մտցրել նաեւ կրթական ոլորտում: Դրանով պայմանավորված որպեսզի կուտակումներ չլինեն,  առաջին դասարանցիների համար ուստարին սկսվեց օգոստոսի 31-ին:
Ինչեւէ, «Սյունյաց երկիրը» գիտելիքի եւ դպրության տոնի առթիվ  շնորհավորում է մարզի ուսուցիչներին,  մաղթում առողջություն եւ հաջողություններ՝ նոր սերնդի կրթության եւ դաստիարակության գործում, նրանց աշակերտներին՝  հաճելի անակնկալներ գիտելիքների զարմանահրաշ աշխարհում:
Հատկապես աշակերտներին պարզ ճշմարտություն ենք ուզում հիշեցնել.  գիտելիքը ուժ է, ժամանակը՝ ոսկի: Մանավանդ 44-օրյա պատերազմը եկավ ապացուցելու, որ կռվում հաղթելու համար ամուր ոգու եւ քաջության հետ գիտելիքին առավել մեծ դեր է վերապահված: