Հայոց բանակի սիրելի մարտիկներ, սպաներ և հրամանատարներ
ԵԿՄ զինակից ընկերներ և կամավորականներ
1992 թվականից սկսած հունվարի 28-ը մեզանում տոնական և մեծանշանակ օր է։
Այդ օրը հանրապետության կառավարությունն ընդունեց որոշում «ՀՀ պաշտպանության նախարարության մասին», որով ազդարարվեց ազգային բանակի ստեղծման սկիզբը։
Եվ Սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի գլխավորությամբ, ամբողջ հայ ժողովրդի օրհնությամբ ու ակտիվ դերակատարությամբ, ծնվեց մեր բանակը։
Երեք տասնամյակ շարունակ հայոց բանակը քանիցս ցույց տվեց իր մարտունակությունը, հայոց արժանապատվությանն ու հողուջրին իր նվիրվածությունը։
Ներկայումս մեր երկիրը և մասնավորապես Սյունիքը կանգնած են բազում մարտահրավերներին դեմ հանդիման։
Այս պայմաններում հայոց ազգային բանակը (առավել քան երբևէ) շարունակում է մնալ իբրև բացարձակ ու անսակարկելի արժեք և մեր երկրի ու ժողովրդի անվտանգության գլխավոր երաշխավոր։
Տոնական այս օրը շնորհավորում եմ հայոց բանակի մարտիկներին, սպաներին ու հրամանատարներին, առաջին հերթին՝ մարտական դիրքերում ծառայություն իրականացնող մեր զինվոր զավակներին,  մաղթում հաջողություններ մարտական պատրաստականության գործում։
Իմ շնորհավորանքն եմ հղում հայրենակիցներիս՝ մեր ամենասիրելի ու ամենանվիրական զավակի՝ հայոց ազգային բանակի ծննդյան օրվա կապակցությամբ։
Հայոց ազգային բանակը ստեղծվել է հազարավոր հայորդիների կյանքի գնով։ Ուստի և խոնարհվում եմ բոլոր նահատակների հիշատակի առջև, ովքեր իրենց կյանքի գնով տեր կանգնեցին հայոց պետականությանը, հայոց արժանապատվությանն ու մեր սահմաններին։
Տոնական այս օրը նաև հույս եմ հայտնում, որ հայոց բանակն այսուհետ նույնպես կգտնվի մեր ամբողջ ժողովրդի, ինչպես և հայոց պետության համակ ուշադրության ներքո։