Մենք չենք վնասում ՌԴ շահերին, բայց Հայաստանի հարցում Թեհրանի դիրքորոշումն անսասան է. Իրանցի պատգամավոր
Իրանը փորձում է Հայաստանի հետ համագործակցությունը զարգացնել այնպես, որ չվնասի Ռուսաստանի շահերին, սակայն միջանցքի կամ Հայաստանի սահմանների հարցում Իրանի դիրքորոշումն անսասան է: Այս մասին սեպտեմբերի 27-ին NEWS.am -ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Իրանի խորհրդարանի պատգամավոր Ռոբերտ Բեգլարյանը։
«Մինչ այժմ Իրանը ցույց է տվել, որ իր համար այս տարածաշրջանի աշխարհագրական դիրքն այնքան լուրջ նշանակություն ունի, որ Թեհրանը չի գայթակղվել որևէ առաջարկով, որը կարող էր արվել տարբեր մակարդակներում բանակցությունների ընթացքում։
Հնարավոր է, որ դեռ առաջարկներ լինեն, այդ թվում՝ Ռուսաստանից, սակայն Թեհրանը կարևոր է համարում Հայաստանի միջոցով դեպի հյուսիս մուտքը, հատկապես հաշվի առնելով Կովկասի մեծացած դերը Մերձավոր Արևելքի հետ կապերի առումով: Ուստի Հայաստանի տարածքային ամբողջականության և անկախության պահպանումը կարևոր գործոն է Իրանի համար»,- ընդգծեց պատգամավորը։
Նա նշեց, որ Ռուսաստանը՝ որպես գերտերություն, միշտ մտածել է սեփական շահերն առաջ տանելու մասին և դա համարել է առաջնահերթություն։
«Պարզ է, որ Ռուսաստանը կփորձի իր օգտին օգտագործել այն երկրների գործոնը, որոնք նախկինում եղել են ռուսական պետության կազմում կամ նրա ազդեցության ուղեծրում։
Նույնիսկ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ Իրանը կարծում էր, որ ինչ-որ չափով Ռուսաստանը թույլ է տվել, որ իրադարձությունները զարգանան այնպես, ինչպես դրանք զարգացան՝ ելնելով իրենց նպատակներից։ Իսկ այդ ժամանակ ռուս-ուկրաինական պատերազմ դեռ չկար։
Իրանի և Ռուսաստանի միջև տնտեսական հարաբերություններն ավելի են սերտացել՝ հաշվի առնելով, որ երկու երկրներն էլ գտնվում են պատժամիջոցների տակ, սակայն կողմերից յուրաքանչյուրն ունի իր վերապահումները»,- հավելեց Բեգլարյանը։