Մենք պատերազմ չենք փնտրում, բայց մեզ իրավունք ենք վերապահում պատասխանել, եթե Իրանի շահերը վնասվեն. ԻԻՀ փոխնախագահ
Իրանը պատերազմ չի փնտրում, սակայն իրեն իրավունք է վերապահում պատասխանել, եթե իր շահերը վնասվեն, հայտարարել է Իրանի իրավական հարցերով փոխնախագահ Մոհամմադ Դեղհանը՝ Jamaran-ին տված հարցազրույցում։
1 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Մեր ուղերձը Միացյալ Նահանգներին, Իսրայելին և նրանց բոլոր դաշնակիցներին այն է, որ մենք պատերազմ չենք փնտրում, բայց, եթե մեր թշնամիները հիմար են և ցանկանում են վնաս հասցնել Իրանի Իսլամական Հանրապետության շահերին, ապա մեր ձեռքերը կապված չեն ինքներս մեզ պաշտպանելու համար», ընդգծել է Իրանի փոխնախագահը:
Նրա կարծիքով՝ ԱՄՆ-ն, խոստանալով կոշտ պատասխան տալ Հորդանանում իր ռազմաբազայի վրա հարձակման համար, անգամ իր համար դեռ չի պարզաբանել այս հարցը։
«Իսլամական հեղափոխության հաղթանակից ի վեր մենք երբեք չենք ձգտել պատերազմի և լարվածության: Միևնույն ժամանակ, մենք հզոր երկիր ենք, և եթե մեր թշնամիները հիմար են, մենք անպայման կստիպենք նրանց զղջալ դրա համար»,- եզրափակել է Իրանի իրավական հարցերով փոխնախագահը, գրել է  infoport.am-ը։