Մեր նոր հոդվածաշարը՝ «Հայ-ռուսական բարեկամության լուսավոր էջերը»
11.01.2023 15:22
Սյունիքի մարզը Հայաստանի Հանրապետության այն տարածաշրջաններից է, որ արդարացիորեն համարվում է հայ-ռուսական բարեկամության բնօրրան, հայ ժողովրդի ռուսական կողմնորոշման սկզբնավայր:
Այդ բարեկամությունը դարեր շարունակ (բազմաթիվ հակասություններով ու վիճելի հարցերով հանդերձ) եղել է մեր ժողովրդի լինելիության, առաջընթացի կարևոր գրավականներից մեկը:
Ներկայումս, ցավոք, հանրության և հատկապես աճող սերնդի մի մասը ոչ միայն անտեղյակ ու անհաղորդ է պատմական տվյալ ճշմարտությանը, այլև (երբեմն) կասկածի տակ է առնում այդ բարեկամության լուսավոր էջերն ու պատմական նշանակությունը:
Սյունիքի շուրջ 2020 թ. նոյեմբերի 9-ից և հատկապես դեկտեմբերի 18-ից հետո ստեղծված ռազմաքաղաքական նոր իրավիճակը (որ սրվեց Ադրբեջանի՝ 2021 թվականի մայիսյան, նոյեմբերյան, ինչպես և 2022 թվականի մարտյան ու սեպտեմբերյան ռազմական գործողություններից հետո), նաև անորոշության մշուշը, երկրամասի ապագայի հարցում չդադարող շահարկումները, Ադրբեջանի ծավալապաշտական նկրտումներն ու սպառնալիքները, կարծում ենք, հրամայական են դարձրել հայ-ռուսական բազմադարյա հարաբերությունների մասին հիմնավոր, անկեղծ, փաստարկված հանրային խոսակցություն վարելը:
Ամբողջ տարվա ընթացքում պարբերաբար syuniacyerkir.am կայքում և կայքի Syuniac Yerkir Newspaper ֆեյսբուքյան էջում կհրապարակենք թեմային նվիրված հոդվածների շարք, իսկ տարեվերջին (հարկ եղած դեպքում) կհրատարակենք «Սյունյաց երկիր» պարբերականի հատուկ համար՝ ներառելով մինչ այդ (սույն հոդվածաշարով) հրապարակված նյութերը:
Ընդ որում՝ սույն նախաձեռնության իրականացմանը մասնակից կդարձնենք հայագիտության ճանաչված ներկայացուցիչների, ովքեր մասնագիտացած են տվյալ թեմայի մեջ:
Հաճույքով կհանրայնացնենք ոչ միայն նրանց, այլև բոլոր այն հեղինակների խոսքը, ովքեր կցանկանան մասնակցել մեր նախաձեռնած հրապարակային քննարկումներին:
Հոդվածաշարում և ենթադրվող թերթային համարում հանգամանալից անդրադարձ կկատարենք նաև մեր անկախության շրջանում (ու ներկայումս) հայ-ռուսական համագործակցության սյունիքյան դրսևորումներին (մշակութային, տնտեսական, քաղաքական, ռազմական), ինչպես և վերջին շրջանում ծագած ու ծագող բանավիճային հարցերին:
Մենք սպասում ենք գիտական հանրույթի ողջամիտ արձագանքներին, նաև Սյունիքի պատմությամբ զբաղվող պատմաբանների, ուսուցիչների խոսքին:
Նախապես շնորհակալություն բոլոր նրանց, ովքեր կգնահատեն մեկնարկող հոդվածաշարի կարևորությունը և հնարավորը կանեն թեմայի շուրջ հանրային առողջ, անկողմնակալ և անկաշկանդ բանավեճ ծավալելու համար: