ՄԵՍՐՈՊԵԱՆԸ ՆՇԵՑ ՍՐԲՈՑ ՎԱՐԴԱՆԱՆՑ ՏՕՆԸ
Հայ կաթողիկէ Մեսրոպեան բարձրագոյն վարժարանի աշակերտութիւնը արժանաւորապէս նշեց Սրբոց Վարդանանց տօնըվերանորոգելով իր ուխտը հաւատարիմ մնալու Հայրենիքի եւ Հաւատքի պաշտպանութեան անոնց կտակին:
Այս առիթով, 23 Փետրուարին վարժարանի շրջափակին մէջ տեղի ունեցաւ հանդիսութիւն մը, որուն ընթացքին գործադրուեցաւ գեղարուեստական կոկիկ յայտագիր մը՝ տարբեր բաժանմունքներու աշակերտներու մասնակցութեամբ:
Աշակերտութեան անունով Աննա Մարիա Ղազալի բացման խօսքէն ետք Ծաղիկ դասարանի աշակերտները կատարեցին երգ մը եւ արտասանութիւն մը: Անոնց յաջորդեց վարժարանի Փոքր Ծիծեռնակներ երգչախումբին կատարումը՝ պարոն Մանուէլ Քէշիշեանի խմբավարութեամբ, ապա երեք խմբային ասմունքներ նախակրթարանի եւ միջնակարգի աշակերտներուն մասնակցութեամբ: Հնչեց «Հիմի էլ լռենք»` նուագի աշակերտական քառեակին կողմէ, իսկ եզրափակումը կատարուեցաւ Մեծ Ծիծեռնակներու «Վարդանանց ասպետներ» երգով:
Աշակերտութեան ուղղուած իր պատգամին մէւջ Մեսրոպեանի տնօրէն պարոն Կրէկուար Գալուստ դիտել տուաւոր շատ քիչ ազգեր այսքան հաւատարմօրէն կը յիշեն իրենց պատմութեան վաղեմի իրադարձութիւններն ու կը մեծարեն իրենց նախնիներըինչպէս հայ ժողովուրդըՄօտաւորապէս 16 դար անցնելէն ետքն ալ հայերը հպարտութեամբ կը տօնակատարեն Վարդանանց ճակատամարտը եւ հակառակ անորոր այդ պատերազմին Քաջն Վարդան եւ իր 1066 զինակիցներ զոհուեցանհայերը կը փառաբանեն այդ զոհողութիւնըհաւատալով նահատակուածներուն պէսոր “Մահ իմացեալ անմահութիւն է”, ըսաւ պարոն ԳալուստԱն շեշտեցոր հայ ազգային ինքնութեան պահպանումը իր ամէն մէկ դրսեւորման մէջ ինքնին աւարայրեան ճակատամարտ մըն էորուն միջնաբերդերըմանաւանդ Հայ Սփիւռքին մէջ,  հայ դպրոցն ու հայ եկեղեցին են:
Վարդանանց տօնը նշուեցաւ նաեւ Մեսրոպեան մանկապարտէզին եւ մանկամսուրին մէջփոքրերուն համապատասխան աշխատանքներով: