Մեծարվեց երաժիշտ մանկավարժն ու երգահանը
Կապանի քաղաքապետարանի նախաձեռնությամբ նշվեց երաժիշտ, խմբավար, մանկավարժ Ռուզաննա Ավանեսյանի ծննդյան 65-րդ եւ մանկավարժական գործունեության 45-րդ տարեդարձը:
Քչերը գիտեն, շատերը չգիտեն, որ Ռուզան Արմենակովնան, ինչպես նրան դիմում են մտերիմներն ու սաները, նաեւ երգեր է հեղինակում, որոնց թիվը հասնում է 60-ի: Ապրիլի 7-ին` մայրության ու գեղեցկության տոնին, Կապանի մշակույթի կենտրոնի կինոդահլիճում տեղի ունեցավ Ռուզաննա Ավանեսյանի ստեղծագործական երեկոն, որ որպես խորագիր կրում էր չարենցյան տողերը` օրերս հին ու անցած:
Երաժշտության հանդեպ հակումը նրա մեջ ձեւավորվել է ընտանիքում, հայրը մի քանի ժողովրդական գործիքներ էր նվագում, երգը եւս հարգի էր ընտանիքում: Նախ` ավարտել է երաժշտական դպրոցի ջութակի դասարանը, ապա գերազանց առաջադիմությամբ Կապանի երաժշտական ուսումնարանի խմբավարական բաժինը: 1970 թվականից տեսական առարկաներ է դասավանդել Կապանի երաժշտական դպրոցում եւ երաժշտական ուսումնարանում: Իսկ Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիան ավարտելուց հետո նշանակվել է թիվ 3 նորաբաց երաժշտական դպրոցի տնօրեն: Ընդհանուր առմամբ 23 տարի ղեկավարել է թիվ 1 եւ 3 երաժշտական դպրոցները մինչեւ 2009 թվականը: Որոշ ժամանակ աշխատել է քաղաքապետարանում, 2012 թվականից քաղաքապետարանի մանկապատանեկան ստեղծագործության կենտրոնի տնօրենն է: Նրա ղեկավարած երգչախմբերը մասնակցել են հանրապետական մրցույթների, արժանացել մրցանակների: Մասնավորապես` 1996-ին «Իմ անկախ հանրապետությունը հինգ տարեկան է» մրցույթ-փառատոնին հաղթող ճանաչվեց նրա ղեկավարած դպրոցի երգչախումբը:
Ռուզաննա Ավանեսյանի վաստակն արժեւորեցին ՀՀ նկարիչների միության անդամ, գեղանկարիչ Բորիս Մինասյանը, Կապանի թիվ 1 երաժշտական դպրոցի տնօրեն Լիլյա Վարդանյանը: Այնուհետեւ էկրանից հնչեցին շնորհավորանքներ` տեսաձայնագրությունների տեսքով: