Մեծացել է գրքի հանդեպ պահանջարկը
Գաղտնիք չէ, որ ժամանակակից տեղեկատվական հեղեղի պայմաններում վերջին տարիներին ընթերցողների այցը գրադարան նվազել է:
Սակայն Կապանի ակումբագրադարանային միավորումը՝ փորձառու տնօրեն Սվետլանա Գեւորգյանի գլխավորությամբ, ընթերցողական լայն զանգվածներին գրադարան բերելու ելքը կարծես թե գտել է: Դրանք բազմաբնույթ միջոցառումներն են՝ նվիրված հիշարժան տարելիցներին, գրական-երաժշտական համադրություններ, ասմունքի երեկոներ, գրական ցերեկույթներ, գրքի քննարկումներ, բարձրաձայն ընթերցանություններ եւ այլն, որոնք պարտադիր ուղեկցվում են տվյալ միջոցառման թեմային համահունչ գրքային ցուցահանդեսներով եւ գրադարանային պլակատներով: Կանանց, մայրության եւ գեղեցկության միամսյակին նվիրված գեղեցիկ խորագրերով՝ «Մայր սրբության աստված ընծա», «Մայրս մշտավառ գթության կանթեղ», «Ձեզ սեր, ծաղիկներ, գեղեցկություն», «Մորս արցունքը` զրնգուն կաթիլ» եւ այլն:
Գրական-երաժշտական համադրություններով, տոնական տրամադրությամբ ցերեկույթներ են անցկացվել քաղաքի բոլոր թաղամասերի ակումբ-գրադարաններում, որոնց ընթացքում բացահայտվեցին բազմաշնորհ երեխաներ, որոնք են՝ ասմունքողներ, երգողներ, շվիահարներ ու պարողներ: Այս ամենի շնորհիվ ամրացել է մատաղ սերնդի կապը գրադարանների հետ, եւ այժմ մեծ սիրով ու հետաքրքրությամբ են ընթերցում, մեծացել է գրքի հանդեպ պահանջարկը: