Մեծի տանն Կիլիկիո կաթողիկոսը ՀՅԴ պատվիրակության հետ քննարկել է Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Նիկոլ Փաշինյանի հնչեցրած հայտարարության բացասական հետևանքները
03.02.2025 17:08
Մեծի տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունից տեղեկացնում են, որ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա կաթողիկոսը ՀՅԴ պատվիրակության հետ է հանդիպել, քննարկված թեմաներից են եղել Հայաստանում ստեղծված իրավիճակը, Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունները,  ցեղասպանության վերաբերյալ Նիկոլ Փաշինյանի հնչեցրած հայտարարության բացասական հետևանքները։
Հաղորդագրությունում, մասնավորապես, նշված է․
«Շաբաթ, 1 Փետրուար 2025-ին, Անթիլիասի Մայրավանքին մէջ, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա. Վեհափառ Հայրապետը ընդունեց Հայ Յեղափոխական Դաշնակցութենէն (Հ.Յ.Դ.) պատուիրակութիւն մը, որուն մաս կը կազմէին Հ.Յ.Դ. Բիւրոյի անդամ Յովսէփ Տէր Գէորգեան, Հ.Յ.Դ. Հայաստանի Գերագոյն Մարմնի ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթէլեան, Հ.Յ.Դ. Լիբանանի կեդրոնական կոմիտէի ներկայացուցիչ Յակոբ Բագրատունի եւ կազմակերպական ներկայացուցիչ Ալպէր Պալապանեան:
Հանդիպումին արծարծուած հիմնական թեմաներն էին Հայաստանի ներկայ իրավիճակը, Հայաստան-Սփիւռք յարաբերութիւններու այսօրուան համապատկերը, Ցեղասպանութեան յղացքին մասին հնչող յայտարարութիւններու բացասական հետեւանքները, Միջին Արեւելքի մէջ տեղի ունեցող փոփոխութիւնները եւ յատկապէս լիբանանահայ համայնքի դիմագրաւած մարտահրաւէրները»։