Մի խումբ ցուցարարներ Կապանում փակել էին մարզպետի ճանապարհը, նրան իջեցրել մեքենայից՝ ստիպելով լսել իրենց կոչերը
Ապրիլի 25-ին՝ օրվա վերջում, իր գիշերակացի վայր՝ Քաջարանի կոմբինատի պրոֆիլակտորիա վերադարձող Վահե Հակոբյանի եւ նրա թիկնազորի ճանապարհը փակել են մի խումբ ցուցարարներ:
Դա տեղի է ունեցել Կապան քաղաքի արեւմտյան վերջնամասում՝ «Գես» անվանյալ թաղամասի վերջի կանգառի մոտակայքում:
Ցուցարարները ստիպել են նրան իջնել մեքենայից եւ լսել իրենց՝ վերջին օրերին հնչեցվող կոչերը:
Թիկնապահները չեն համարձակվել միջամտել այդ «արարողությանը», իսկ ինքը՝ սարսափահար եւ անզոր ստիպված է եղել մեկ անգամ եւս լսել կապանցիների կոչերը՝ «Մարզ-պետ, հեռացիր», «Մարզ-պետ, …տիր»…
Այնուհետեւ, խուսափելով իրավիճակի սրացումից, ցուցարարները թույլ են տվել, որ նա շարունակի ճանապարհը դեպի պրոֆիլակտորիա:
Հիշեցնենք միայն, որ Վահե Հակոբյանը, Մհեր Պոլոսկովը, Զարուհի Տոնապետյանը, Միլենա անուն նաժիշտը ու Երեւանից Սյունիք ներխուժած մյուս գաղութարարները 2014թ. օգոստոսից բնակվում են Քաջարանի կոմբինատի պրոֆիլակտորիայում:
Հիշեցնենք նաեւ, որ պրոֆիլակտորիան նրանց գալուց հետո եւ մինեւ այսօր չի ծառայում իր նպատակին:
Պրոֆիլակտորիան ի սկզբանե երկու նպատակ է ունեցել՝ այնտեղ կազմակերպել հանքագործների հանգիստը, իսկ ամռանը՝ դպրոցականների ժամանցը:
Վահե Հակոբյանը, գալով Սյունիք, հանքագործներին եւ մարզի դպրոցականներին զրկեց այդ վայրում հանգստանալու հնարավորությունից՝ տարածքը դարձնելով միայն գաղութարարների գիշերակացի վայր, պալատական նաժիշտների գիշերային խրախճանքների տեղանք:
Ցուցարարների խումբը, որ մարզպետին իջեցրել է մեքենայից, կոչ է արել նրան՝ Մհեր Պոլոսկովի, Զարուհի Տոնապետյանի եւ մյուս ցեցերի հետ լքել պրոֆիլակտորիայի տարածքը՝ այն վերադարձնելով Քաջարանի լեռնագործներին ու մարզի երեխաներին:
ՍԵփ.լրատվ.