Մինչ օրս երիտասարդների մասին օրենք չունենք. նախարարն ամփոփում է 100 օրը
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար Լևոն Վահրադյանը, ամփոփելով կառավարման 100 օրը, անդրադարձավ չորս ոլորտի, որոնց շրջանակում նախարարությունն աշխատանքներ է իրականացրել` բարձրագույն նվաճումների սպորտ, մանկապատանեկան սպորտ, մասսայական սպորտ և երիտասարդության բլոգ:
«Բարձրագույն նվաճումների ոլորտով հաշվետու ժամանակաշրջանում մենք ունենք բավականին ձեռքբերումներ թե՛ մեր հիմնական հենակետային մարզաձևերի մասով, թե՛ այլ մարզաձևերի, որոնց դեպքում վերջին մի քանի տարիների ընթացքում բավականին լուրջ աշխատանքներ են տարվել ֆեդերացիաների, օլիմպիական կոմիտեի և նախարարության ջանքերով»,- նշեց նախարարը և մատնանշեց վերջին շրջանում հեծանվասպորտի և ջրացատկի Եվրոպայի առաջնությունում հաջողության հասած մեր մարզիկներին:
Ինչ վերաբերում է մանկապատանեկան սպորտին, նախարարը տեղեկացրեց, որ աշխատանքներ են կատարվում մարզադպրոցների հետ, նախարարության կազմում գործում է 25 մարզադպրոց:
Մասսայական սպորտի մասով, ըստ նախարարի խոսքի՝ ունեն 12 համապետական ծրագրեր բոլոր տարիքային խմբերի համար՝ նախադպրոցականից մինչև տարեցներ. «Անցած տարի ունեինք մոտ 113 հազար մասնակից, իսկ այս տարի արդեն գերազանցել ենք 150 հազարը»:
Երիտասարդության բլոգի վերաբերյալ էլ նախարարն ասաց, որ իրենց առջև խնդիր կա դրված. «Ցանկանում ենք իրավական դաշտում օրենքի տեսքով նախագիծ մշակենք և ներկայացնենք կառավարություն, որովհետև մինչ օրս երիտասարդների մասին օրենք չունենք, հուսով եմ՝ մոտ ապագայում կունենանք»: