Ռուսերեն դասագրքերի փորձաքննությունն ավարտվել է, դրանք բաշխվել են ՀՀ դպրոցներին. նախարար
Ռուսերենով ուսուցման դասարանների դասագրքերը համապատասխանում են ՀՀ դպրոցներում ներդրված նոր չափորոշչին։
ՀՀ հանրակրթական դպրոցներին տրամադրվելիք ռուսերեն դասագրքերի փորձաքննությունն ավարտվել է, գրքերը բաշխվել են դպրոցներին։ Այս մասին տարեվերջյան ասուլիսում ասաց ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։
«Փորձաքննությունն ունի շատ պարզ նպատակ. դպրոցներ մուտք գործող ցանկացած նյութ պետք է փորձաքննված լինի և դա ստանդարտ ընթացակարգ է»,– ասաց նա։
Նա ընդգծեց, որ քանի որ այս տարվանից նոր չափորոշիչ է ներդրվել ՀՀ դպրոցներում, այն դասագրքերը, որոնք ուղարկված էին ՌԴ–ից , պետք էր հասկանալ` արդյոք թեմաներով համապատասխանում են այդ չափորոշչին։
Անդրեասյանը նաև հավելեց, որ ռուսական կողմին բազմիցս ասել են, որ ավելի ինստիտուցիոնալ մեխանիզմ կլինի այն, որ ոչ թե ՌԴ–ից որոշակի խմբաքանակի գրքեր բաշխվեն ՀՀ դպրոցներին, այլ ՀՀ դպրոցների դասագրքերը, որոնք համապատասխանում են ՀՀ կրթական չափորոշիչներին, ռուսերեն լեզվով ապահովվի ռուսերենով ուսուցման դասարանների համար։ Համապատասխան աշխատանքային խմբերը պետք է աշխատեն այդ ուղղությամբ, քանի որ վաղ թե ուշ չափորոշչային խնդիրներ են առաջանալու։
Նշենք, որ նոյեմբերի 11-ին Հայաստան է բերվել 53 000 ռուսերեն դասագիրք։ ՌԴ Դաշնության խորհրդի փոխխոսնակ Յուրի Վորոբյովը նոյեմբերի 16-ին հայտնել էր, որ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը ուսումնական նյութերի փորձաքննություն իրականացնելու անհրաժեշտության պատրվակով դադարեցրել է Ռուսաստանի փոխանցած դասագրքերի բաշխումը դպրոցներին։ Նա ընդգծել է, որ գերատեսչությունից անձամբ են դիմել ռուսական կողմին` դպրոցներին դասագրքեր տրամադրելու համար։
Հիշեցնենք` «Ռուսական մարդասիրական առաքելությունը» Հայաստան էր հասցրել աշխարհագրության, ֆիզիկայի, քիմիայի, երկրաչափության 53 հազար դասագիրք։ 800–ը փոխանցվել էին Հայ–ռուսական համալսարանի «Ուսմունք» դպրոցին։ Մնացածը պետք է բաշխվեին Երևանի և մարզերի (Արարատ, Շիրակ, Արմավիր, Սյունիք, Վայոց Ձոր, Կոտայք, Տավուշ) 27 դպրոցներում։