Միքայել Մկրտումյանը՝ Մեղրու նոր զինկոմ
ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի հրամանով հոկտեմբերի 12-ին Մեղրիի զինվորական կոմիսար է նշանակվել փոխգնդապետ Միքայել Մկրտումյանը՝ այդ պաշտոնում փոխարինելով Մեղրու երկարամյա զինկոմ, մայոր Դավիթ Անանյանին:
Ծնվել է 1981 թվականի հուլիսի 16-ին Մեղրու տարածաշրջանի Ագարակ քաղաքում: 1998-ին ավարտել է Ագարակի Ե.Չարենցի անվան միջնակարգ դպրոցը: Նույն տարում ընդունվել է ՀՀ ՊՆ Վ.Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտը, ավարտելով 2002-ին՝ ստացել է մոտոհրաձգային ստորաբաժանումների հրամանատարի մասնագիտություն: 2002-ից ծառայության է անցել հանրապետությունում տեղաբաշխված զորամասերում՝ որպես դասակի, վաշտի, գումարտակի հրամանատար: 2013-ից մինչեւ 2015 թվականը ՀՀ պաշտպանության նախարարության Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտում անցել է հրամանատարազորային դասընթացներ, որն ավարտել է 2015 թվականին: 2015 թվականից մինչեւ նոր նշանակումը Գյումրիում տեղակայված գումարտակի հրամանատարն էր:
Ամուսնացած է, ունի երկու դուստր:
Նորանշանակ զինկոմը «Սյունյաց երկրին» փոխանցեց, որ պատրաստ են 2018 թվականի ձմեռային զորակոչին, մեղրեցի զինակոչիկների առաջին խումբը հանրապետական հավաքակայան կմեկնի հունվարի կեսին: Սա զինկոմի անդրանիկ զորակոչն է, բնականաբար, հետաքրքրվեցինք, թե ինչ պատրաստականությամբ են մեղրեցի զինակոչիկները մեկնում հայոց բանակ՝ սահմանադրական պարտքը կատարելու:
«Երիտասարդները բուժզննում են անցել, նրանց առողջական վիճակը բավարար է, հանդիպումներ են անցկացվել զինակոչիկների հետ, մի խոսքով, նրանք լիովին պատրաստ են հայրենիքին ծառայելու», - տեղեկացրեց փոխգնդապետ Միքայել Մկրտումյանը:
Երկար տարիներ նա ծառայել է մարտական զորամասերում, ինչպե՞ս է հարմարվում զինկոմիսարիատում ծառայելուն: Մեր զրուցակցի փոխանցմամբ՝ զինվորականը հարմարվելու խնդիր չի ունենում, նա միայն մտածում է իր ծառայողական պարտականությունները կատարել, իսկ դրան նպաստում է մարտական ծառայության փորձը:
Մ.Մկրտումյանը նախորդ զինկոմին՝ մայոր Դավիթ Անանյանին դրական գծերով բնութագրեց եւ պատրաստակամություն հայտնեց շարունակելու այն ավանդույթները, որոնց հիմքը դրվել է Դավիթ Անանյանի պաշտոնավարության օրոք: