Միրզոյանն արձագանքել է Լավրովի հայտարարությանը
2022 թվականի օգոստոսին Ռուսաստանը ներկայացրել է առաջարկներ, որոնք ներառում էին հետևյալ դրույթը՝ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը հետաձգվում է անորոշ ժամանակով։ Օգոստոսի վերջին Հայաստանը համաձայնել է այդ առաջարկներին, սակայն Ադրբեջանը անհամաձայնություն է հայտնել, և արդեն 2022 թվականի սեպտեմբերին հարձակում սկսեց Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա։ Այս մասին հունվարի 23-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Այնուհետև Հայաստանը դիմեց Ռուսաստանին, որտեղից պատասխանեցին, որ սահմանն այս տարածքում հստակ գծված չէ, ուստի Ռուսաստանը դժվարությունների է հանդիպում գնահատելու, թե որքանով է խախտվել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքը։
Դրանից հետո՝ 2022 թվականի հոկտեմբերին, Հայաստանն ու Ադրբեջանը Պրահայում ստորագրեցին քառակողմ հայտարարություն, ըստ որի՝ ընդունում են, որ սահմանների սահմանազատումը պետք է տեղի ունենա Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա։ Այսինքն՝ սկզբում չկար Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի սահմանի խախտումների հստակ արձանագրում»,- հավելեց արտգործնախարարը։
Ուստի նա կոչ արեց ռուսական կողմին «ճիշտ վերապատմել իրադարձությունների ժամանակագրությունը, ինչպես նաև ներկայացնել պատճառահետևանքային կապը և չմեղադրել Հայաստանին մի բանում, որի համար ինքը մեղավոր չէ»։
«Ընդհակառակը, եղել են այլոց կողմից ենթադրյալ գործողություններ և կոնկրետ քայլեր Հայաստանի կողմից այդ քայլերի բացակայության դեպքում, այդ թվում՝ Պրահայի հայտարարությունների տեսքով»,- ընդգծեց նախարարը։
Միրզոյանն ասաց, որ ոչինչ չգիտի հայ-ադրբեջանական բանակցությունների վերաբերյալ ռուսական նոր առաջարկների մասին։
Ինչ վերաբերում է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի այն հայտարարությանը, թե Ադրբեջանը պատրաստ է խաղաղության համաձայնագիր ստորագրել Մոսկվայում, ԱԳ նախարարն ասաց.
«Արդյոք Բաքուն պատրա՞ստ է խաղաղության պայմանագիր ստորագրել ՌԴ-ում՝ չգիտեմ. ադրբեջանական կողմից այդպիսի հավաստացիումներ ո՛չ փակ հանդիպումների ընթացքում, ո՛չ հրապարակավ չեմ լսել. եթե Սերգեյ Լավրովը պնդում է այդպես, ուրեմն ինչ որ հիմքեր ունի պնդում անելու»: