Մոսկվան և Բաքուն խորհրդակցություններ են անցկացրել
Ադրբեջանն ու Ռուսաստանը Մոսկվայում խորհրդակցություններ են անցկացրել Կասպից ծովի խնդիրների շուրջ։ Այս մասին հայտնել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
Խորհրդակցություններին ադրբեջանական կողմը ներկայացրել է ԱԳ փոխնախարար, Ադրբեջանի նախագահի սահմանային և Կասպից ծովի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Խալաֆ Խալաֆովը, ռուսական կողմից՝ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ, ԱՊՀ երկրների հետ Ռուսաստանի Դաշնության պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանազատման համար և Կասպից ծովի շուրջ բազմակողմ բանակցություններում ռուսական պատվիրակության ղեկավար Միխայիլ Պետրակովը:
«Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Կասպից ծովում հնգակողմ համագործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ: Նշվել է 2022 թվականի հունիսի 29-ին մերձկասպյան երկրների վեցերորդ գագաթնաժողովում ընդունված որոշումների իրականացման կարևորությունը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
ԱԳՆ-ից հայտնել են, որ խորհրդակցությունների ընթացքում մտքերի փոխանակություն է տեղի ունեցել Կասպից ծովում ուղղակի ելակետային գծեր ստեղծելու մեթոդաբանության և համակարգման փուլում գտնվող մերձկասպյան երկրների միջև ոլորտային համագործակցության մասին համաձայնագրերի նախագծերի շուրջ։
Քննարկվել են նաև մերձկասպյան տարածաշրջանի անվտանգության հարցերը։