Մոտ 30 տարի առաջ ունեինք հնարավորություն մեր ապագայով զբաղվելու, բայց տագնապների պատճառով չարեցինք դա. Նուբար Աֆեյան
«Ապագա Հայկականը» նախաձեռնության համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանը կարծում է, որ  ընդհանարապես հայոց  պատմության մեջ մեծ առիթ չի եղել երազել, ստեղծել և նախագծել ապագան:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին մարտի 10-ին, «Ապագա հայկականը» նախաձեռնությանն իր ելույթում նշեց Աֆեյանը, ընդգծելով, որ շատ կարևոր է ապագան:
«Ընդհանրապես մեր ապագան ուրիշներն են ստեղծել, եւ մենք շարունակել ենք ուրիշների ուղին: Մոտ 30 տարի առաջ տրվել է հետաքրքրիր առիթ, որ մենք մեր ապագայով զբաղվենք, դժբախտաբար, տագնապների պատճառով մենք երբեք չկարողացանք ապագայի տեսլականի մասին մտածենլ: Այժմ պետք է որոշել կարևոր նպատակները  հայ ժողովրդի համար»,- ասաց Նուբար Աֆեյանը:
Անդրադառնալով նախաձեռնության աշխատանքներին՝ Աֆեյանն ասաց. «Շատ լուրջ գործ եք անելու, բայց հույս ունեմ, որ այդ գործը մեծ ուրախությամբ եք անելու: Եթե Հայաստանի ապագան պետք է լինի ևս տխուր նյութ, ինչպես եղել է անցյալը, ապա շատ վատ վիճակում ենք մնալու: Ես հույս ունեմ, որ  այս երեք օրվա խոսակցությունները  լուրջ արդյունքներ կտան: Մենք իրավունք չունենք տխրելու այս ծանր իրավիճակում: Այս երեք օրվա քննարկումները, կարծում եմ, ձեր առջև բերելու են հետաքրքիր  գաղափարներ: Եվ ես կարծում եմ, որ դուք պետք է անհամաձայնությամբ համաձայնեք, լսելով խոսեք իրար հետ, քննադատելով աջակցեք և մրցակցելով համագործակցեք մի  սեղանի շուրջ և վերջիվերջո համախմբվեք նույն գաղափարի շուրջ»,- ասաց Նուբար Աֆեյանը: