Մշակութային իրադարձություն մարզկենտրոնի կյանքում
«Ֆիլհարմոնիկը մարզերում» ծրագրի շրջանակում՝ մեկ տարվա ընդմիջումից հետո, Կապանի մշակույթի կենտրոնում սեպտեմբերի 11-ին ելույթ ունեցավ Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը  (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր՝ Էդուարդ Թոփչյան)։ Համերգը կազմակերպվել էր հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ՝ նվիրված նվագախմբի հիմնադրման 100-ամյա հոբելյանին։ Այն նպատակ էր հետապնդում դասական երաժշտությունը հասցնել Հայաստանի մարզերի բնակիչներին։
Նվագախումբը նախ կատարեց ՋՎերդիի «Ճակատագրի ուժը» օպերայի նախերգանքը։ Այնուհետև բեմահարթակում համաշխարհային ճանաչում ունեցող ջութակահար ՍԵրգեյ Խաչատրյանն էր, ով նվագախմբի հետ հնչեցրեց ֆին նշանավոր կոմպոզիտոր Յան Սիբելիուսի «Ջութակի կոնցերտը»։ Համերգի ավարտին նվագախմբի կատարմամբ հնչեցին հատվածներ Արամ Խաչատրյանի «Գայանե» բալետից՝ «Այշեի արթնացումը և պարը», «Օրորոցային», «Սուսերով պարը»։ Լեփ-լեցուն դահլիճը լիովին վարձատրված էր նվագախմբի բարձրակարգ կատարումներից և երկար ու անմոռաց ծափահարում էր։
«Մեզ համար շատ հաճելի էր, որ դահլիճը լեփ-լեցուն էր և համակ ուշադրությամբ ունկնդրում էր նվագախմբի կատարումները։ Մենք կարևորում ենք մարզային այս շրջագայությունները։ Անցյալ տարի, երբ հանդես եկանք Սյունիքում, քաղաքական վիճակն ավելի բարդ ու լարված էր։ Մեզ համար կարևոր է նաև, որ նվագախմբին է միանում Սերգեյ Խաչատրյանը, ով արտասահմանյան հայտնի բեմերում է նվագում, և ահա երկրորդ տարին է, ինչ գալիս է Սյունիք ու հանդես  գալիս չորս քաղաքներում։ Ցանկանում եմ, որ ամեն ինչ լավ լինի, և մենք հաճախ գանք Սյունիք, - համերգի ավարտին «Սյունյաց երկրին» փոխանցեց Էդուարդ Թոփչյանը։
«Ինչպիսի՞ն է կապանցի հանդիսատեսը» հարցին ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանը պատասխանեց «Յուրաքանչյուր երաժիշտ յուրովի է ընկալում հանդիսատեսի արձագանքը, ինքս նվագելիս ներփակվում եմ իմ աշխարհում, երբ ավարտում եմ նվագը, նոր միայն զգում եմ, որ ունկնդրին տարել եմ երաժշտության աշխարհը և դա ինձ լիուլի գոհացնում է։ Սա իմ երկրորդ ելույթն է Կապանում և տեսնում եմ հանդիսատեսի ջերմ արձագանքը»։
Այս նnղկալի nտնձգությունը Հայոց Հայրապետի հանդեպ՝ ստանալու է ոչ միայն իր արդարադատ վճիռը, այլև՝ աստվածային սnսկալի պшտիժը․ Հայր Ասողիկ