Նաև որոշվեց «Կապանի արքայադուստր» մրցույթի հաղթողը
Կապանի մշակույթի կենտրոնի մեծ համերգասրահում հուլիսի 1-ին տեղի ունեցավ «Միսս և միստր Կապան-2025» գեղեցկության, նորաձևության, տաղանդի և հմայքի մրցույթ-փառատոնը, որ միշտ հրճվանքի և գեղագիտության պահեր է պարգևում հանդիսատեսին։ Մրցույթ-փառատոնի պատվավոր հյուրն էր գեղեցկության և նորաձևության համաշխարհային լիգայի նախագահ, «Միսս և միստր աշխարհ» միջազգային կազմկոմիտեի նախագահ, «Միսս 7 մայրցամաք» մրցույթ-փառատոնի հեղինակ և հիմնադիր, «Թոփ մոդել Հայաստան» ազգային գործակալության տնօրեն Աշոտ Խաչատրյանը։
Մինչ միջոցառումը սկսվելը փառատոնի կազմակերպիչները և նախորդ փառատոների մրցանակակիրները մշակույթի կենտրոն մտան՝ անցնելով կարմիր գորգի վրայով։ Այս անգամ մրցույթն անցավ տարիքային երկու խմբով՝ 3-5, 6-12 տարեկաններ։ Կապանի համայնքապետ Գևորգ Փարսյանի հովանավորությամբ առաջին անգամ անցկացվեց «Կապանի արքայադուստր» մրցույթը՝ 16-27 տարեկան գեղեցիկ սեռի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։
«Միսս և միստր» միջազգային կազմկոմիտեի Սյունիքի մարզի ներկայացուցիչ Նոնա Գալստյանը ողջույնի խոսքում նշեց, որ մրցույթ-փառատոնը երիտասարդ սերնդին ինքնաճանաչման, ինքնադրսևորման  հնարավորություն է ընձեռում։ Նա հընթացս երախտագիտություն հայտնեց Կապան համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանին և Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի բարեգործական հիմնադրամի տնօրեն Արմեն Ստեփանյանին։
Մրցույթի մասնակիցները հանդես եկան  երեք փուլով՝ գեղաքայլք (դեֆիլե), այնուհետև ցուցադրեցին ռիթմիկ և ժողովրդական պարեր, երրորդ փուլը՝ դասական ոճն էր, որի շրջանակում եղան պարահանդեսային պարեր։ Հեղինակավոր ժյուրիին բաժին էր ընկել գնահատել մասնակիցների արտաքին տեսքը, կեցվածքը, պահելաձևը բեմահարթակում, դերասանական ձիրքը, ժպիտը և նրբագեղությունը։
Երկու ժամ շարունակ մրցույթը հաճելի լարվածության մեջ պահեց հանդիսատեսին։ Երբ ամփոփում էին արդյունքները, ներկաների համար հանդես եկան մշակույթի կենտրոնի «Պարի աստղեր» շոու ստուդիայի սաները և երգչուհի Թերեզա Մարտիրոսյանը։ Վերջում հայտնի դարձան մրցանակակիրները, իսկ Կապանի արքայադստեր թագին և մրցանակին արժանացավ Շուշան Ոսկանյանը։
Ըստ արժանվույն գնահատվեց հանդիսավար և պարուսույց Էրիկ Քոչարյանի ավանդը փառատոնի կայացման և անցկացման գործում, ով արժանացավ «Միսս և միստր» միջազգային կազմկոմիտեի պատվոգրին։