Ամանորի նախօրեին մեր ստեղծագործական խումբը Ներքին Հանդ գյուղում էր…
Բնակիչների մտահոգություններին համառոտ անդրադարձ ենք կատարել, սակայն անհրաժեշտություն է առաջացել մեկ-երկու հարցի վրա հրավիրել Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանի ուշադրությունը:
Ադրբեջանցիների 2022 թ. մարտյան և հատկապես սեպտեմբերյան ագրեսիայից հետո Ներքին Հանդում նոր իրավիճակ է…
Նախ՝ խախտված է գյուղի ջրամատակարարման համակարգը. խոսքը խմելու ջրի մասին է:
Եվ մարդիկ ստիպված են հիմնականում խմելու ջուր վերցնել Բասուտա գետից:
Մինչդեռ գյուղացիները պնդում են, թե 1-1.5 կմ հեռավորությամբ գտնվող ջրաղբյուրների միջոցով կարելի է լուծել բնակավայրը խմելու ջրով կանոնավոր ապահովելու հարցը:
Հաջորդ հարցն առնչվում է գյուղի գերեզմանոցին. սեպտեմբերի 13-15-ին թուրքերը բռնազավթել են նաև այդ տարածքը, և մարդիկ զրկվել են իրենց հարազատների շիրիմներին այցելելու հնարավորությունից:
Գյուղացիները հնարավոր են համարում տարածքում տեղաբաշխված ՌԴ սահմանապահների միջնորդությամբ՝ այսպես կոչված հումանիտար ճանապարհի բացումը՝ գյուղի մերձակայքից մինչև գերեզմանոց. խոսքը մի քանի հարյուր մետրի մասին է:
Բանն այն է, որ հույժ կարևոր այդ խնդիրներով որևէ մեկը լրջորեն չի զբաղվել կամ եթե նույնիսկ զբաղվել է, ապա չի հաջողել դրական արդյունքի հասնել:
Նախարարի ուշադրությունը հրավիրելով այդ խնդիրների վրա՝ ակնկալում ենք գործնական քայլեր:
Առանց այդ էլ Ներքին Հանդում բնակվելը մեծ ռիսկեր է պարունակում, պատահական չէ, որ երեխաները տեղափոխվել և Ծավի դպրոցում են կրթությունը շարունակում, կանանց մեծ մասն էլ ժամանակ առ ժամանակ է գյուղ այցելում: Եվ եթե գյուղի լուծելի խնդիրներն անցած չորս ամսում չեն լուծվել, ապա տարակույսների  և անորոշության մշուշն ավելի է խտանում կիսատված այդ բնակավայրում: