Նախարարների ազատման հաստատումից հետո վարչապետը հրաժարական կտա. նա մտնում է ԱԺ շենք՝ բանակցելու
«Այսօր պետք է խոսենք քաղաքական իրավիճակի մասին: Երեկ եւ այսօր Հանրապետական, ԲՀԿ եւ Դաշնակցություն կուսակցությունների պատգամավորների կողմից ներկայացվել է մի խայտառակ օրինագիծ, որի նպատակը շատ կոնկրետ է՝ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ճանապարհը փակել: Մեր առաջին քայլը ԲՀԿ եւ Դաշանկցություն կուսակցությունների անդամ նախարարներն ու մարզպետները: Նրանք կարող են արդեն իսկ իրենց ազատված համարել:
Այս խորհրդարանը մերժված է հայ ժողովրդի կողմից ու մեր ժողովուրդը պետք է ունենա իր կողմից ընտրված խորհրդարան, նրանցից յորաքանչյուրին պետք է ընտրի ժողովուրդը իր քվեով:
Արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները պետք են եւ պարտադիր են, որովհետեւ դա եղել է մայիսին ՀՀ-ում տեղի ունեցած հեղափոխության նախապայմաններից մեկը եւ այդ պայմանն ամրագրվել է կառավարության ծրագրում, որը հաստատվել է քվեարկությամբ: Այնտեղ գրված է, որ 1 տարվա ընթացքում պետք է տեղի ունենան արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ: Հիմա, ճիշտն ասած, արդեն հայտարարել եմ, բայց իրադարձությունները ավելի արագ են զարգանում եւ ես ասում եմ, որ մենք արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ կունենանք ոչ թե դեկտեմբերին, այլ նոյեմբերի կեսին կամ վերջին:
Երբ Երեւանի ավագանու արտահերթ ընտրություններում «Իմ Քայլը» դաշինքը հավաքեց 81 տոկոս վստահության ձայներ, նշնակեց, որ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների պահանջը առավել քան ակնհայտ է»,-Բաղրամյան պողոտայում հայտնեց Ն. Փաշինյանը:
Այս խոսքերից հետո մոտեցավ Երեւանի նորընտիր քաղաքապետ Հայկ Մարությանը, ողջունեց բոլորին ու շնորհակալություն հայտնեց միասնականության համար:
«Նախարարների հրամանները հաստատելուց հետո, ես հրաժարական կտամ: Իմ հրաժարականի 7-րդ օրը ԱԺ-ն պետք է ընտրի նոր վարչապետ, եթե այդ ընթացքում չընտրի նոր վարչապետ, ապա պետք է անցնի եւս 7 օր, եթե ընտրի նոր վարչապետ, ուրեմն ընտրեց նոր վարչապետ, իսկ եթե չընտրեց, ուրեմն տեղի կունենան արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ: Որպեսզի տպավորություն չլինի, թե ես կառչած եմ վարչապետի աթոռից, իմ հրաժարականից հետո եթե ժողովուրդը ուզի, մենք թույլ չենք տա նոր վարչապետի նշանակումը միասին: Այնուհետ ձեր վստահության քվեով ես կկարողանամ ընտրվել:
Ի՞նչ ենք անում հիմա՝ այն, ինչ կիսատ թողեցինք այս տարվա ապրիլի 16-ին: Գիտեք, ես որպես ԱԺ պատգամավոր ուզում էի գնալ իմ աշխատանքի վայրը՝ Ազգային ժողով: Հիմա ես, որպես վարչապետ, 24 ժամ իրավունք ունեմ մուտք գործել ԱԺ-ի տարածք: Հիմա ես կգնամ Դեմիրճյան փողոցով, այդ ընթացքում տեղի չի ունենա ոչ մի այլ բան՝ ոչ մի մեքենա, թուփ, ծառ, տերեւ, ոչ մի պատգամավոր չի վնասվի: Ես կգնամ, մուտք կգործեմ Ազգային ժողովի տարածք, որպեսզի բանակցեմ նաեւ այնտեղ գտնվող պատգամավորների եւ քաղաքական ուժերի հետ՝ ստեղծված քաղաքական իրավիճակը հարթելու շուրջ: Եվ մենք դա կանենք սիրո եւ համերաշխության մթնոլորտում»,-ասաց վարչապետն ու ուղեւորվեց ԱԺ: