Նարեկ Ղահրամանյանը՝ ԱԺ պատգամավորի հավանական թեկնածու
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հիմնադիր անդամ Նարեկ Ղահրամանյանը, ով 2018-ի հունիսից  մինչեւ հոկտեմբեր եղել է Կապան համայնքի ղեկավարի պաշտոնակատար, ըստ շրջանառվող խոսակցությունների, Սյունիք եւ Վայոց ձոր մարզերն ընդգրկող N12 ընտրատարածքում ռեյտինգային ցուցակով առաջադրվելու է Ազգային ժողովի պատգամավորի թեկնածու: Որքանո՞վ է հավաստի այդ տեղեկությունը: Հարցի պատասխանը ցանկացանք իմանալ Նարեկ Ղահրամանյանից:
-Տեղեկությունը համապատասխանում է իրականությանը: Միանշանակ առաջադրվելու եմ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունից,- ասաց Ն. Ղահրամանյանը:
- Նման քաղաքական որոշում կա: Ժամանակը կգա եւ կհայտարարվի պաշտոնապես:
-Եվ եթե գաղտնիք չէ, էլ ո՞վ է առաջադրվելու «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունից:
-Կապանի տարածաշրջանից առաջադրվելու են նաեւ Մարինա Ղազարյանը եւ Նարեկ Բաբայանը: Ընդհանուր առմամբ՝ N12 ընտրատարածքից «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարկանիշային ցուցակում առաջադրված կլինի տասը հոգի:
-Կապան համայնքի ղեկավարի արտահերթ ընտրությունն ուշադրության կենտրոնում էր, մի տեսակ համահայկական երեւույթ էր դարձել: Ուշագրավ է, որ Նարեկ Ղահրամանյանը նշանակվեց Կապանի համայնքապետի պաշտոնակատար, բայց հոկտեմբերի 21-ի ընտրությունում չառաջադրվեց նրա թեկնածությունը: Պատասխանդ կարեւոր է, որպեսզի Ձեր անձի շուրջ մշուշը ցրվի:
-Իրականում նման մշուշ չկա, եղել է քաղաքական որոշում՝ իմ եւ կուսակցության վարչության համաձայնությամբ, որ այս փուլում, որպես Կապան համայնքի ղեկավարի թեկնածու,  օպտիմալը  Նարեկ Բաբայանի առաջադրումն էր:
-Բայց հանրության մեջ տեսակետ կա, որ եթե Նարեկ Ղահրամանյանն առաջադրվեր, միգուցե եւ հաղթանակը հնարավոր լիներ ապահովել:
-Չեմ կարող ոչ հաստատել, ոչ էլ հերքել այդ տեսակետը, ամեն դեպքում ընտրությունը կայացել է, կապանցին հայտնել է իր դիրքորոշումը: Իսկ կայացած ընտրությունից հետո դատողություններ անել, ենթադրություններ հայտնել, ճիշտ չեմ համարում: Ուղղակի մեր սխալների վրա պիտի սովորենք եւ առաջ շարժվենք…
-Եվ ո՞րն  եք համարում ձեր քաղաքական ուժի սխալը Կապան համայնքի ղեկավարի ընտրությունում, նկատի ունենք այն պատճառները, որոնց հետեւանքով իշխող ուժի թեկնածուն չհաղթեց:
-Պարտությունը չեմ կարող ժխտել… Բայց պետք է նկատի ունեալ, որ մեր թիմը երիտասարդ է, եւ 8499 ձայն հավաքելն արդեն իսկ լուրջ հաջողություն է, իսկ թերություններն ու բացթողումներն անփորձությանն եմ վերագրում: Դրանք պայմանավորված էին քարոզարշավի ընթացքում մեր ընտրած ոչ ճիշտ մեթոդաբանությամբ: Իմ համոզմամբ՝ մեր թիմն ամբողջությամբ ներգրավված չի եղել նախընտրական գործընթացի մեջ:
-Հանրության մեջ խոսվում է նաեւ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության կապանյան կառույցի պառակտվածության մասին: Ի դեպ, պառակտվածության նշաններ են երեւում նաեւ Գորիսի ու Սիսիանի կառույցներում, անհամաձայնություն կա հատկապես այն հարցում, թե ինչո՞ւ են կուսակցությունից պատգամավորության թեկնածուներ առաջադրվում  ոչ թե «ՔՊ»-ի հնաբնակները, այլ ինչ-որ մարդիկ, որ տարիներ շարունակ այլ կուսակցության անդամ են եղել կամ այլ կուսակցության են ծառայել, հիմա էլ ուզում են գոյատեւել նոր քաղաքական ուժի հովանու ներքո :
-Մինչեւ հեղափոխությունը «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության սիսիանյան կառույցն էի համակարգում, այն ժամանակ ամեն ինչ բնականոն հունով էր ընթանում այնտեղ, հիմա՝ նմանապես: Բնական եմ համարում, որ իշխող կուսակցությունը որոշակի քննադատության պիտի արժանանա: Երեկ կուսակցության կապանյան կառույցի ժողովն էինք հրավիրել, կուսակցության նոր համակիրների, անդամների հետ, շատ հաջող անցավ: Այսօր (հարցազրույցը կայացել է նոյեմբերի 8-ին, խմբ.) էլ հավաք կա: Պառակտման մասին խոսք լինել չի կարող: Շատ տրամաբանական եմ համարում, որ այդպիսի խոսակցություններ պիտի լինեին: Յուրաքանչյուր ընտրության շեմին հակաքարոզ լինում է: Երբ տակավին իշխանություն չէինք, մեր հասցեին քննադատություններ կային, ինչ մնաց հիմա չլիներ:
-Նիկոլ Փաշինյանը, ամփոփելով Կապանի համայնքապետի արտահերթ ընտրության արդյունքները, կարծիք հայտնեց, թո դրանց վրա ազդեցություն են ունեցել քրեաօլիգարխիկ տարրերը, Դուք համակարծի՞ք եք ասվածին:
-Մարդկանց մեծամասնությունը հստակ չի պատկերացնում, թե ինչ ասել է քրեական տարր: Եթե թաղամասի կռվարար երիտասարդը համարվում է քրեական տարր, դա այլ բան է: Իմ կյանքի 28 տարուց 20-ն անցկացրել եմ Կապանում, նման քրեական տարր չեմ տեսել, այսինքն՝ քրեական կյանքով ապրող անձ: Ուղղակի մեր քաղաքում մի տեսակ բեւեռացում է ստեղծվել. հարուստներ եւ աղքատներ: Դա շատերի պատկերացրած քրեականը չէ, գողականը չէ: Դրանք պարզապես այնպիսի մարդիկ են, ովքեր տիրապետում են տնտեսական եւ ֆինանսական լծակների, որոշ գործընթացներ են ուղղորդում:
-Կարծիք է հնչում նաեւ, որ Կապանի համայնքապետի արտահերթ ընտրությունում Գեւորգ Փարսյանին ձայն տվածների մի մասը ձեր կուսակցության եւ ձեր օգտին կքվեարկեն: Հիմք ունե՞ն նման ենթադրությունները:
-Կասեմ, որ մեծ տարբերություն կա Ազգային ժողովի եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտությունների միջեւ: Կարծիքս այն է, որ մենք ձայներ կստանանք ոչ միայն Գեւորգ Փարսյանի ընտրազանգվածից, այլ բոլոր խավերի կողմից: Մեր քարոզարշավի հիմնական մեխը լինելու է այն, որ քաղաքականացնենք առաջիկա ընտրությունը: ԱԺ ընտրությունն ըստ ամենայնի քաղաքական ուժերի պայքար է: Պատգամավոր ընտրվելու դեպքում խարհրդարանում ներկայացնելու եմ Վայոց ձորի եւ Սյունիքի մարզերի բնակչության շահերն ու, բնականաբար, ակնկալում եմ նրանց աջակցությունը: Այնպես չէ, որ մտածեմ. այս խմբի մարդիկ ինձ են ընտրելու, մյուս խմբի մարդիկ՝ ոչ:
-Ազգային ժողովի պատգամավորն ի՞նչ որակներ պիտի ունենա, որովհետեւ կարծիք կա, որ Սյունիքից ընտրված պատգամավորները խորհրդարանում սակավ են բարձրաձայնում մարզի առջեւ ծառացած հիմնախնդիրները, ելույթներ չեն ունենում:
-Նախ՝ պատգամավորը պիտի լինի անհատականություն՝ հստակ դիրքորոշում ունեցող, ժողովրդի հոգսերին արձագանքող: Իսկ որ պատգամավորը խորհրդարանում իրեն պասիվ է պահում, դա արտացոլում է այն իրավիճակը, որ կա հասարակության մեջ: Ճշմարիտ խոսք կա՝ յուրաքանչյուր ժողովուրդ արժանի է այն կառավարությանը, որ ինքն է ընտրում:
-Արդեն իսկ կարելի է ենթադրել, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը խորհրդարանում ունենալու է ամենամեծ խմբակցությունը: Ի՞նչ երաշխիք, որ նորից ջուրը բերանն առած պատգամավորներ չենք ընտրելու:
-Երաշխիքը ժողովրդի պահանջն է, ժողովրդի կողմից ընտրված լինելն է: Եթե պատգամավորի թեկնածուն փող է բաժանում մարդկանց, այդ նույն մարդիկ ինչպե՞ս են պատգամավորից ինչ-որ բան պահանջելու: Եթե սեփական կամքով եւ խղճի մտոք ընտրեն, նաեւ պահանջատեր կլինեն, պատգամավորին կպարտադրեն, որ խորհրդարանում հարցապնդումներով հանդես գա: Եթե խորհրդարանը չի ընտրվում քաղաքական պայքարի արդյունքում, նրանից ի՞նչ սպասել: Ո՞ր գործարար պատգամավորը հարցապնդումով հանդես եկավ խորհրդարանում կամ կանոնավոր հաճախեց Ազգային ժողովի նիստերին…
-Առաջիկա ընտրությունում ո՞ւմ եք տեսնում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը մրցակից:
-Անկեղծ ասած՝ չգիտեմ, որ կուսակցություններն են մասնակցելու ընտրապայքարին, դեռ վաղ է խոսել այդ մասին:
-Ճիշտ է, դեռ պաշտոնապես չեք առաջադրվել, բայց, այնուամենայնիվ, որպես պատգամավորի թեկնածու, ի՞նչ կուզեիք փոխանցել Ձեր ընտրողին:
-Այսպես կձեւակերպեմ ասելիքս. հավատացեք, որ երկրի օրենսդիր մարմնում կներկայացնեմ յուրաքանչյուրիդ շահերը, հանդես կգամ օրենսդրական նախաձեռնություններով: