Այդ մայրուղիով թուրք-ազերին մտնելու է Գորիս քաղաք՝ անցնելով Արցախյան խճուղով եւ միանալով Մ-2-ին:
Մ-2-ով հասնելու է Շինուհայրի խաչմերուկ (որտեղից սկիզբ է առնում Գորիս-Կապան այլընտրանքային նորակառույց ճանապարհը), հասնելու է Նորավանի խաչմերուկ (որտեղից սկիզբ է առնում եւս մեկ շրջանցող ճանապարհ՝ Լծեն-Տաթեւ ուղղությամբ), հասնելու է Սիսիանի եւ Իշխանասարի խաչմերուկ, Սիսիանի եւ Շաքիի խաչմերուկ, որից հետո՝ Անգեղակոթ տանող ճանապարհ...
Այսպիսով՝ Անգեղակոթ-Շաղատ հասնելու համար թուրք-ազերին առնվազն պետք է անցնի Խնձորեսկի գյուղամիջով, Գորիս քաղաքի ամենաբանուկ թաղամասերով, Վերիշենի հարավային եզերքով...
Ենթադրյալ այդ երթուղին կյանքի կոչվելու դեպքում, կամա-ակամա, առաջ  կգա հարցերի հարցը՝ կա՞ երաշխիք, որ թուրք-ազերին Խնձորեսկով, Գորիսով, Սիսիանով, Անգեղակոթով եւ Շաղատով անցնելիս՝ մեզ սադրանքների մեջ չի ներքաշի, բռնություններ չի գործադրի, արյան խրախճանքներ չի կազմակերպի:
Հարցը նաեւ այսպես կարող ենք ձեւակերպել՝ աշխարհում (ոչ միայն Հայաստանում)  կա՞ մի ղեկավար, մի կազմակերպություն կամ կուսակցություն, մի պետություն, մի ուժ, մի բանակ, միջազգային մի ատյան, որը կկարողանա  Թուրքիայի կրտսեր եղբայր Ադրբեջանին զերծ պահել հերթական բռնություններից եւ սադրանքներից:
Այո, նման երաշխիքների կարիք ունենք, եթե, իսկապես, ուզում ենք Սյունիքով բացել տրանսպորտային ուղի կամ (միջանցք) Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի միջև:
Ավելին՝ առանց նման երաշխիքի՝ խոսք չի կարող լինել վերոնշյալ երթուղով միջանցքի կամ ճանապարհի գործարկման մասին:
Ընդ որում՝ որեւէ նշանակություն չի ունենա հանգամանքը, թե ճանապարհ-միջանցքում  իրավական ի՞նչ ռեժիմ է գործելու. մեր ինքնիշխանության ներքո՞ է գտնվելու, թե՞ ոչ:
Ինչի՞ց է բխում այդ զգուշավորությունը, անվստահությունը եւ մտահոգությունը:
Հարցին պատասխանելուց առաջ՝ մի դիտարկում. Հայաստանում որեւէ ողջամիտ մարդ (կարծում ենք) դեմ չէ խաղաղությանը, հաղորդակցության ուղիների վերաբացմանը, սահմանների որոշակիացմանը: Բայց արդյո՞ք ծնկաչոք ու նվաստացած Հայաստանը  ներկայումս կարող է արժանապատվորեն խաղաղության գնալ, հաղորդակցության ուղիներ վերաբացել, սահմանորոշում կատարել՝ մեր ազգային շահերին համահունչ:
Չենք կարծում:
Կամ՝ արդյո՞ք  Ադրբեջանն ու Թուրքիան հրաժարվել են հայասպան ծրագրերից, Սյունիքը կուլ տալու դարավոր մտադրությունից, հայոց պետությունը վերացնելու ցնորական երազանքից:
Դարձյալ չենք կարծում. հավելյալ ապացույց կարող են լինել 2020-ի նոյեմբերի 9-ին հաջորդած իրադարձությունները եւ հատկապես Սյունիքի տարածքի մի մասի բռնազավթումը: