Ներկայացնում է արվեստի մանկական դպրոցը
Կապանի արվեստի մանկական դպրոցի տարեվերջյան հաշվետվությունը ներկայացվեց երկու միջոցառմամբ: Հունիսի 4-ին կրթօջախի բեմահարթակում հանդես եկան դպրոցի մանկավարժները: Ցերեկույթը նվիրված էր հայ երգի նահապետին՝ Կոմիտասին, և դպրոցի մանկավարժների կատարմամբ հնչեցին նրա անմահ ստեղծագործությունները: Հընթացս մեծադիր էկրանին ներկայացվում էր հետաքրքրական դրվագներ մեծանուն կոմպոզիտորի կյանքից:
Հաջորդ օրը Կապանի Ա. Շիրվանզադեի անվան պետթատրոնի բեմահարթակում արվեստի մանկական դպրոցի ուսումնական թատրոնի սաները հանդես եկան վրաց գրող Նոդար Դումբաձեի «Ես, տատիկը, Իլիկոն և Իլարիոնը» ներկայացմամբ (բեմադրությունը՝ Արթուր Գաբրիելյանի):
Զվարճապատում ստեղծագործության հիմքում քաղաքի և գյուղի փոխհարաբերության թեման է: Պիեսն ավարտվում է մի խորիմաստ եզրահանգմամբ՝ գյուղը քաղաքին տալիս է իր զավակին, բերք ու բարիք, իսկ քաղաքը մտահան է անում գյուղին, նրա մշակին:
«Այս ներկայացմամբ ցանկանում ենք ցույց տալ, որ միևնույն է երիտասարդությունը ձգտում է դեպի ակտիվ կյանք, դեպի քաղաք: Ստեղծագործության գլխավոր հերոսը գնում և հավաստիացնում է՝ չէ, տատ, հետ եմ գալու: Գնում է, և վարագույրը փակվում է: Այս պարագայում թատրոնի աներևույթ ուժն է գործում՝ հերոսը հետ կգա՞, թե՞ ոչ», – ներկայացումից հետո «Սյունյաց երկրին», – մտորումները ներկայացրեց բեմադրիչ Արթուր Գաբրիելյանը:
Հանդիսատեսը տպավորված էր և ջերմ ծափողջույններով վարձատրեց դերասաններին և բեմադրիչին: