Նիկոլ Փաշինյան, մի՛ վիրավորեք սյունեցիներին
Դեռեւս հոկտեմբերի 19-ին՝ Սյունիքի մարզկենտրոն Կապանի հրապարակում նախընտրական հանրահավաքի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանի արտահայտած որոշ մտքերի ցանկանում էի անդրադառնալ, սակայն մտածելով, որ դա նախընտարական ու քաղաքական ելույթ է, չանդրադարձա:
Բայց այն, ինչ ժամեր առաջ հնչեց ԱԺ ամբիոնից՝ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար ու վարչապետի թեկնածու, պետական այր Նիկոլ Փաշինյանի շուրթերից, չեմ կարող անտարբերության մատնել:
Հարգելի Փաշինյան, կամ Ձեզ Սյունիքի մարզից տալիս են սխալ ու խեղաթյուրված տեղեկատվություն, կամ Դուք այդպես էլ չկարողացաք ըմբռնել սյունեցու հոգեբանությունը:
Սյունեցին ամուր է կանգնած իր հող ու ջրին, դարեր շարունակ եղել է, կա ու լինելու է հայոց պետականության հենասյունը, եւ պատահական չէ, որ հոկտեմբերի 21-ի ՏԻՄ ընտրությանը քաղաքացիական պարտքը կատարելու իմաստով ամենաբարձր ցուցանիշը գրանցվեց Սյունիքում, այն դեպքում, երբ Ձեր նշած «հեղափոխական» թեկնածուներին ընտրելու համար մասնակցում էին ընդամենն ընտրողների ոչ ավելի, քան 1/3-ը: Եվ այսօր առնվազն 10.000 ընտրողի կարծիքը համարել քրեաօլիգարխիայի կարծիք, հանցագործների կարծիք, ուղղակի, մեղմ ասած, հարիր չէ պետական պաշտոնյային:
Եթե Ձեզ չեն տեղեկացրել, որ Կապանի քաղաքապետ ընտրված Գեւորգ Փարսյանը մարզկենտրոնում հարգանք, համակրանք եւ ընդունելի ընտանիքի զավակ է, իսկ Գեւորգն իր ապրած կյանքով ոչ միայն շարունակել է գերդաստանի ավանդույթները, այլեւ իր մարդամոտ բնավորությամբ կարողացել է վայելել իր համաքաղաքացիների լիարժեք վստահությունը, ապա իմացեք…
Հոկետմբերի 21-ի գիշերը Կապանի փողոցներում բազմահազար մարդիկ նշում էին իրենց հաղթանակը, դա շատ ավելին էր, քան ապրիլի 23-ի երեւանյան իրադարձությունը:
Հարգելի Փաշինյան, մեկ անգամ եւս հիշեցնեմ, որ Ձեր նշած քրեաօլիգարխիայով, հանցագործությունների եւ այլ արատավոր երեւույթների մասին տվյալներով Սյունիքը հանրապետության մյուս բնակավայրերի հետ համեմատ շատ ու շատ ավելի համեստ նշաձող ունի:
Որպես տեղեկատվություն, ընդունեք, որ Կապանը միշտ իր քաղաքական ինքնուրույն կամարտահայտությամբ առանձնացել է թե՛ տեղական, թե՛ համապետական ընտրություններում:
Լիահույս եմ, որ Դուք, լինելով վաստակաշատ լրագրող եւ տաղանդավոր քաղաքական գործիչ, քաջատեղյակ եք մեծն սյունեցի Գուսան Աշոտի եզրահանգումին՝ «Սյունաց հողը անարատ է, չարի սերմը բույն չի դնի անարմատ է…»:
Քանի դեռ Սյունիքն ամբողջությամբ չի ալեկոծվել Ձեր ելույթի տպավորությամբ, խնդրում եմ՝ օգտագործեք Ձեր սիրելի «լայֆը» եւ դիմեք Սյունիքի ժողովրդին՝ պարզաբանելով Ձեր ելույթի ենթատեքստը, որն այս պահին խիստ անհրաժեշտ է: