Նիկոլ Փաշինյանը Կարեն Կարապետյանին հրավիրեց բանակցությունների եւ լրատվամիջոցների համար բաց քննարկման պայման դրեց
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը կրկին իշխանությունների հետ բանակցություններ սկսելու պատրաստակամություն է հայտնում, սակայն պայման է դնում, որ այդ հանդիպումը մինչեւ վերջ պետք է բաց լինի լրատվամիջոցների համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Երեւանի Հանրապետության հրապարակում կայացած հանրահավաքի ժամանակ իր ելույթում Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց, որ ապրիլի 27-ին, ժամը 12:00-ին Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Կարեն Կարապետյանին հրավիրում է «Մարիոտ Արմենիա» հյուրանոց բանակցությունների երկրորդ փուլը սկսելու համար: ««Հանրապետական» կուսակցությունում  ի վերջո եկել են ընդհանուր հայտարարի, որ Կարեն Կարապետյանին պետք է լիազորեն, որպեսզի բանակցի: Մենք այդ որոշումը ընդունում ենք ի գիտություն եւ ինչպես նախկինում` պատրաստակամություն ենք հայտնում շարունակել բանակցային գործընթացը մեր առաջարկած օրակարգի շրջանակներում: Ես վաղը,  ժամը 12:00-ին Կարեն Կարապետյանին հրավիրում եմ «Մարիոթ» հյուրանոց սկսելու բանակցային գործընթացի երկրորդ փուլը: Սակայն, ինչպես ասացի, մենք ունենք մեկ կոնկրետ պայման: Կարեն Կարապետյանի հետ բանակցությունը ծայրից ծայր պետք է տեղի ունենա լրագրողների ներկայությամբ: Մենք ՀՀԿ-ի հետ փակ դռների հետեւում չենք բանակցելու: Մենք բանակցելու ենք ժողովրդի աչքի առաջ, որովհետեւ մենք հայտարարում ենք, որ ժողովուրդը իշխանություն է, մեր ղեկավարն է, եւ մենք նրան պետք է հաշվետու լինենք մեր արած ամեն քայլի համար»,- նշեց Փաշինյանը:
Նա հայտարարեց, որ ապրիլի 25-ին ինքը հրապարակում առաջադրվել է որպես ժողովրդի վարչապետի թեկնածու, ինչը իր համար շատ պատասխանատու կարգավիճակ է: Փաշինյանը նշեց, որ իրենք ակնկալում են, որ ԱԺ խմբակցությունները կոնսենսուսով կկայացնեն այդ որոշումը: «Բայց ես ուզում եմ, որ մենք հստակ արձանագրենք մեկ խնդիր: Խնդիրը ոչ թե իմ վարչապետ դառնալն է, այլ Հայաստանում հաստատված հակաժողովրդավարական համակարգը վերացնելը: Հիմա, բնականաբար, կան տարբեր մեսիջներ, առաջարկներ, գործարքի առաջարկներ, սակայն ես ցանկանում եմ, որ մենք բոլորս հստակ արձանագրենք, որ այս համատեքստում որեւէ կոմպրոմիս չի կարող լինել: Մենք այսօր հստակ քննարկել ենք մեր մեծ թիմով, որ այս համատեքստում պաշտոնների բաժանման, առեւտրի, ոլորտների կիսման մասին որեւէ խոսք լինել չի կարող: Ես ուզում եմ, որ ժողովուրդը հստակ արձանագրի, որ մենք չենք գնալու որեւէ կուլիսային պայմանավորվածության, նաեւ այն պատճառով, որ այս գործընթացի գործող առանցքային անձը ոչ թե այս հարթակն է, այլ հրապարակում կանգնած ժողովուրդը: Որեւէ գործարք չի կարող լինել ժողովրդի թիկունքում: Եվ ես կամ վարչապետ կընտրվեմ ժողովրդի միջոցով, ժողովրդի պահանջով ու ժողովրդի աջակցությամբ, կամ էլ Հայաստանում ընդհանրապես վարչապետ չի ընտրվի»,- ասաց Փաշինյանը:
Նա իր կողմնակիցներին եւս մեկ անգամ կոչ արեց ուշադիր լինել, որպեսզի Երեւանում առանց պետհամարանիշի կամ փակ համարանիշով որեւէ ավտոմեքենա չլինի, որեւէ լկտի վարորդ չլինի` ներողություն խնդրելով հանրությունից, որ նախորդ օրն այդ բացը չէին նկատել:
Հանրահավաքից հետո Նիկոլ Փաշինյանը եւ նրա կողմնակիցները երթ իրականացրեցին Երեւանի փողոցներով: