Նոր պահանջ Հայաստանին․ Ադրբեջանը հավակնում է երկաթուղու Մեղրիի հատվածին
«Թրամփի ուղու» վերաբերյալ փաստաթղթի ստորագրումը միայն առաջին քայլն է, որին պետք է հաջորդեն մանրամասն բանակցություններ, հայտարարել է Ադրբեջանի նախկին արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը՝ ադրբեջանական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ։
«Ադրբեջանը պարտավոր է լինել այդ բանակցությունների լիիրավ մասնակից երկու ուղղությամբ՝ Հայաստանի կառավարության և ամերիկյան կողմի՝ թե՛ օպերատոր ընկերության, թե՛ ԱՄՆ կառավարության հետ։ Քննարկման հիմնական թեման պետք է լինի երկաթուղային հատվածի շահագործման կոնկրետ իրավական և տեխնիկական ռեժիմը», - ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ կա մի հիմնարար իրավական խնդիր, որը արմատներ ունի խորհրդային անցյալում. երկաթուղու Մեղրիի հատվածը պատմականորեն կառավարվում էր «Ադրբեջանի երկաթուղիներ»-ի կողմից, այլ ոչ թե ազգային ցանցի։ Սա հիմք է ստեղծում Ադրբեջանի կողմից այս ենթակառուցվածքի համար հատուկ կարգավիճակի հնարավոր հավակնությունների համար։
«Հաշվի առնելով, որ 1938 թվականին Հայաստանն իր երկաթուղիների վերահսկողությունը փոխանցեց Ռուսաստանին, անհրաժեշտ է իրավական պարզաբանում. արդյո՞ք այս փոխանցումը տարածվել է այն հատվածի վրա, որը փաստացի գտնվում էր Ադրբեջանի իրավասության ներքո: Հետևաբար, կառավարությունը և «Ադրբեջանական երկաթուղիները» պետք է խորհրդակցեն իրենց ռուս գործընկերների հետ՝ այս ակտիվի իրավական կարգավիճակը պարզաբանելու համար», - նշել է Մամեդյարովը:
Ասվածին հավելենք՝ Հայաստանի Հանրապետության համապատասխան ատյանները դեռևս չեն արձագանքել Ադրբեջանի վերոնշյալ հավակնությանը, որը, Էլմար Մամեդյարովից բացի, արտահայտել են Ադրբեջանի այլ ներկայացուցիչներ ևս։